1. Anasayfa
  2. Çizgi Film

Çizgi film yalancıları

Çizgi film yalancıları
0

Çizgi filmin yalancıları, yalan teoriler üreten, yalan finaller oluşturan ve yalandan “şu geri geliyor bu böyle olacak” diye prim amaçlı tıklanma kasan youtube, instagram ve buna yönelik sayfalar. Bende dahil bir çok çizgi dizi hayranının canını sıkmaya yetiyorlar. Daha da kötüsü bunlara inanan, kanan, hayranlarda olabiliyor. Bu yazıda da onlardan ve birkaç yalandan bahsetmek istedim.

Phineas and Ferb

323 3236333 candace phineas and ferb png download transparent png

En çok bilinenlerden birisi Phineas and Ferb ile ilgili:

Candace aslında akıl hastanesinde yatan bir hastadır. Bir yaz tatilinin son günü ailesini trafik kazasında yitirdikten sonra aklını da yitirir. Aklını yitirdikten sonra tımarhaneye kapatılır. Ebeveynleri olarak gördükleri kişiler aslında gerçek ebeveynleri değil, tımarhane görevlileridir. Kardeşleri olarak gördüğü kişiler ise aslında onunla aynı koğuşta yatan hastalardır. Arkadaşları ve sevgilisi olarak gördükleri kişiler ise aslında eski bir gazetenin magazin sayfasındaki ünlüler, Doof ve Perry ise aslında aynı gazetenin karikatür sayfasındaki karakterlerdir.

Eminim bunu ya da bir benzerini (Candace’nin şizofren olduğunu ve günlüğünün annesi tarafından disney’e verildiğini) herkes duymuştur ama bunun gerçekle bir ilgisi bulunmuyor. Bu “teori” o denli büyüyor ki yapımcılara kadar ulaşıyor. Yapımcılarsa bunun gerçek dışı olduğunu belirtip söylüyor: Dizinin gerçek hikayesi ise dizinin yapımcısı bir gün ortak yapımcıyla yemeğe çıkmışlar bir proje üretmek için ve orada üçgen şeklinde gördüğü bir şey fineas için fikir veriyor kendisine. Madem fineas üçgen kafa olacak kardeşi de geometrik olsun diyor arkadaşı ve onu da dikdörtgenimsi şekilde çiziyorlar. Bu şekilde gelişiyor dizi.

Caillou

images 4

Caillou hakkında söylenen:

Caillou aslında kanserdir, ailesi son günlerini iyi geçirmesi için çabalıyordur. Saçları da bu yüzden yoktur.

 Dizinin yapımcıları bu konu hakkındaki soruları resmî sitesinde şöyle yanıtlamışlardı: “Kitaptaki Caillou karakterinin yaşı, çizgi dizidekinden daha küçüktür ve bebeklerin saçları gür değildir. Diziye yapılan uyarlamada da aslı bozulmamış ve bu yüzden yaşı büyümesine karşın Caillou karakteri televizyona saçsız olarak aktarılmıştır.” Yani bunun da sadece uydurma bir hikaye olduğunu anlayabiliriz.

Kısaca anlayabileceğiniz üzere sadece bunlar değil bir çok çizgi dizi hakkında “gerçek sonu” “gerçek hikayesi” gibi saçmalıklar dönüyor ve bunların hemen hemen hepsi sadece yalan ve teoriden oluşmakla birlikte sadece birilerinin 3-5 beğeni uğruna uydurduğu ve nasıl bu kadar büyüdüğü anlaşılamayan şeyler oluyor. Hatta bazıları yapımcılara kadar ulaşabiliyor. Youtube’de instagram’da bu tür içerikler gördüğünüzde uzaklaşmak sizin için en iyisi olacaktır.

Okuduğunuz için teşekkürler!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir