1. Anasayfa
 2. Çizgi Film

Ben 10 İlk 10 Uzaylı ve Yetenekleri

Ben 10 İlk 10 Uzaylı ve Yetenekleri
ben 10 uzaylıları
9

Ben 10, Man of Action tarafından yapılmış ve Cartoon Network da yayınlanmış bir çizgi film serisidir. İlk bölümü 2005 yılında yayınlanmıştır. Orijinal seri 2008 yılında tamamlanmıştır. Dünya çapında kazandığı ünden dolayı devam serileri ile gelişmiş bir evren modeli ortaya koymuştur.

Ben 10, Benjamin Tennyson isimli 10 yaşındaki bir çocuğun kazara bulduğu bir uzaylı DNA değiştirme saati ile yaşadığı maceraları konu alır. Ben ailesi ile kampta iken gökten düşen bir saat bulur ve saat koluna yapışır. Kısa süre sonra bu saatin ona kısa süreliğine başka uzaylı formlarına dönüşme imkanı sağladığını fark eder. Saat 10 farklı uzaylının DNA’sını içermektedir.

Ben 10 serisi içerdiği uzaylı bakımından 10İ’dan fazladır. Omitrix 10 ‘lu gruplar halinde programlandığından ilk açıldığında 10 uzaylı vardır. Ben 10 serisinin karakterleri DC Comics için tasarlanmış ama kullanılmamış kahramanlardan esinlenilmiştir.

Ben 10: Ultimate Alien, Ben 10: Alien Force ve daha birçok Ben 10 serisinde gördüğümüz bu 10 kahraman her zaman sabit kaldı ve her bölümde birden fazla karakteri görme fırsatı elde ettik.

Ben 10 Uzaylıları

İşte Ben 10 uzaylıları listesi ve bu karakterlerin özellikleri:

1. Ateş Topu

Ateş Topu
Ateş Topu- Ben 10
 • Orijinal adı Heatblast’dır.
 • Prionttur ve Pyos gezengenlerinde yaşarlar.
 • Ben’in ilk dönüştüğü uzaylıdır.

İnanılmaz derecede sıcak olan bir gezegenin topoğrafyasına uyum sağlamış bir ırktır. Alevi yaratıp kontrol edebilirler. Ateşi yakıp yaymanın yanı sıra var olan ateşi çekerek söndürebilirler. Ateş Topu çok yüksek sıcaklıklara çıkabilse de insanların yanında vücut ısısını belli bir miktara kadar düşürür. Islanırsa ölmez bir süre sonra tekrar yanmaya başlar. Alev fırtınaları ya da Alev hortumlar yaratabilir.

2. Dört Kol

Dört Kol
Dört Kol – Ben 10
 • Irklarının adı Tetramand’dır. Bu isim Yunanca Dörtkol demektir.
 • Çöl iklimine sahip Khoros isimli bir gezegende yaşarlar.
 • Teknolojileri çok ileridir. Buna rağmen her şeye savaşla karar verirler.
 • Kadın bireyler Erkeklerden daha güçlüdür.
 • Ben’in her zaman ilk tercihidir.

Tetramand’lar kendi gezegeni olan Khoros’da yaşarlar. Çöl gezegeni olarak içinde yaşayanlar çok zor şartlara dayanacak şekilde evrimleşmiştir. Hayatta kalmak için sürekli birbirleri ile mücadele eden Tetramand’lar zamanla yüksek hız, çeviklik ve kalın bir deriye sahip olmuşlardır. Teknolojik anlamda yaşadıkları ilerlemeye rağmen savaşma becerileri azalmamış bunu kültürlerinin bir parçası olarak kabul etmişlerdir.

3. Elmas Kafa

Elmas Kafa
Elmas Kafa – Ben 10
 • Irklarının ismi Petrosapien’dir.
 • Petropia isimli gezegende yaşarlar.
 • Kristalik varlıklardır.

Petrosapien’ler asimetrik kristal bir gezegende yaşarlar. Gezegenleri gibi kendilerinin de ciltleri tamamen kristaldir. Kristalleri var etme ve kontrol etme becerisine sahiptirler. Bunun yanı sıra vücutlarından istedikleri kadar kristal üretebilirler. Elmas sertliğine ve dayanıklılığına sahiptirler. Ses saldırılarına karşı hassastırlar.

4. Gölge Hayalet

Gölge Hayalet
Gölge Hayalet – Ben 10
 • Irklarının adı Ekttonurit’dir.
 • Karanlık bir gezegen olan Anur Phaetos da yaşarlar.
 • Ektoplazma’dan yapılmışlardır.

Gölge hayalet omitrix de ki en ilginç uzaylıllardan birisidir. Görünmez olabilir, duvarlardan geçebilir. Korkuya sebep olan nöral saldırılar yapabilir. Canlı varlıkların içine girerek onları ele geçirebilir.

5. Gri Madde

Gri Madde
Gri Madde – Ben 10
 • Irkının adı Galvan’dır.
 • Galban isimlili gezegende yaşarlar.
 • Evrendeki en zeki ırklardan birisidirler.

Gri madde omnitrix’de ki ilk 10 uzaylı arasında olmasını zekasına borçludur. Gri Madde’nin ırkı olan Galvan ırkının bir üyesi olan Azmuth omitrix’in yaratıcısıdır. Galvan gezegenindeki her üye insana üstü bir zekaya sahiptir. Azmuth ise kendi ırkının en zekisidir. Kendisinin 3 galaksinin en zekisi olarak tanımlamaktadır.

Galvan gezgeni galaksiler arası polis gücü olan Tesisatçıların ana merkezidir. Evrenin savunması için her tür teknoloji ve silaha sahiptir. Üstün ırk evreni işgal etmeye önce Galvan’dan başlamış ve onları da hazırlıksız yakalanmak için çok uğraşmıştır. Azmuth “Galvan olmadan evrenin geri kalanının hiç şansı yok” demiştir.

6. Güncelleme

Güncelleme
Güncelleme – Ben 10
 • Irkının adı Mekomorof’dur.
 • Gezegeni Galvan’ın bir uydusu olan Glvan B’dir.
 • Yaşayan bir metal türüdür.

Galvan gezegenindeki bilim insanlarının kendi uyduları üzerinde yaptığı deneyler sonucunda ortaya çıkmış yapay bir ırktır. Güncelleme ırkı Galvan ile hem geçmiş hem de gelecekte bağlanmış durumdadır.

Vücutları sabit bir şekilde olmak zorunda değildir. Eriyip bir şeylerin üstüne yapışabilirler. Yapıştıkları her tür teknolojiyi ele geçirme ve geliştirme becerisine sahiptirler. Mekomorof ırkı kendi vücutlarından simbiyotlar çıkarıp araç hafızası olarak kullanabilmektedir. “Gemi” isimli hayvan buna bir örnektir.

7. Pul Kanat

Pul Kanat
Pul Kanat – Ben 10
 • Pul Kanat ırkının adı Lepidopterran ‘dır.
 • Pul Kanatlar Lepidopterra gezegeninde yaşarlar.

Dört kanadı olan bir böcek türüdür. Göz gibi görünen uzuvlardan yapışkan bir sıvı atabilir. Bu sıvı aynı zamanda yanıcı hatta patlayıcı bir özelliğe sahiptir. Ateşle temasında bu özelliği ortaya çıkar. Islandığında uçamaz. Kuyruğu kesin ve setleşmiştir ve silah olarak kulanılabilir.

8. Şimşek Hız

Şimşek Hız
Şimşek Hız – Ben 10
 • Şimşek Hız ırkının adı Kineseleran’dır.
 • Kineseleran ırkı Kinet isimli gezegende yaşar.

Şimşek hız çok hızlı bir gezegende yaşayan bir ırka mensuptur. Saatte 800 km hız yapabilirler. Dik duvarlara tırmanmalarına ve zamanı yavaşlatmış gibi görünmelerine sebep olur. Kaygan zeminlerde ve çamur gibi yapışkan stabil olmayan yüzeylerde gücünü kullanamazlar.

Koşmaya başlamadan önce yüzlerini kapatan bir özelliğe sahiptirler. Ayakları hem tekerlek hem de normal koşmak için özelleşmiştir. Arkalarına bir ışık huzmesi bırakırlar.

9. Yaban Köpek

Yaban Köpek
Yaban Köpek – Ben 10
 • Yaban köpek Vulpimans ırkındandır.
 • Vulpin isimli bir gezegende yaşarlar.

Yaban köpek yarı hayvani ama zeki bir türdür. Tamamen kör değildirler. kafasının iki yanındaki solungaçlar ile termal algılama yaparlar. Genellikle bir gözden daha işlevseldir. Çok atletik bir uzaylıdır. Tamamen köpek gibi davranır ama zeki bir tür olduğu ortadadır. Gelişmiş halleri konuşabilir ama tür özelliği olarak konuşmaktan nefret ederler. Kendi aralarında bile konuşmazlar.

10. Yüzen Çene

Yüzen Çene
Yüzen Çene – Ben 10
 • Yüzen Çene Pisis Volan isimli bir ırktandır.
 • Gezegenlerinin ismi Pisis’dir.

Timsah, sülük ve yılan balığı karışımı bir ırktır. Çeneleri bir demiri kesebilecek kadar güçlüdür. Ağzı 10 metreye kadar açılabilir. Ayaklarını bacaklarının arasındaki kemere saklayarak kuyruk gibi kullanır. Çok işlevsel bir yapısı vardır. Su dışında çok kalırsa kurur hatta ölür.

Sizin favori Ben 10 karakteriniz hangisi ve neden?

Kaynak: Wikipedia – Ben10

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (9)

 1. Abi efsane mega bir çizim ve yetenek açıklaması EFSANESINNNN !!!

 2. 6 Ekim 2022

  Yorum Yapan herkese teşekkürler.

 3. küçükken neden elmas kafanın çıkardığı elmasları satmıyorlar diye düşünüyorum halen daha mantıklı geliyor neden satmıyor ki milyoner olabilirdin Ben…

 4. 9 Temmuz 2022

  ilk seriyi adam akkıllı izleyenden birisi yazar herhalde

 5. Küçükken ne izlerdim bu karakterlerin hepsini biliyorum o zamnlar yarışması da vardı izlerdim çocuklar yarışıyorlardı,güzel günleri hatırladım yazıyı görünce,teşekkürler…

 6. 19 Nisan 2022

  gerçekten duygulanmamak elde değil

 7. 19 Nisan 2022

  Cartoon Network te yayınlanan tüm çocukların sevgisini ve ilgisini kazanan Ben10 unutulmazlar arasında bizim için…

 8. Okurken bir yandan arka plandan giriş jeneriğini duyuyordum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir