1. Anasayfa
  2. Genel Kültür

Debranding Nedir?

Debranding Nedir?
Debranding
0

Günümüzde bir çok reklam ve pazarlama stratejisi kullanılmaktadır. Bu stratejiler sadece ünlüleri oynatmak ve ya viral reklamdan ibaret değildir. Bir çoğu psikolojik sebeplerde dayanarak inşa edilmiş güçlü kuramlardır.

Mesela bu dönem için popüler olan Debranding stratejisi. Kısa olarak tanımlamak gerekirse müşterinin odak noktasını Markanın adından ve İsminden uzaklaştırmak şeklinde tanımlanabilir.

Peki bu işlem nasıl yürüyor? Debranding ile ne amaçlanıyor? İnsanlar gün içinde fark etmeden aynı şeyleri alıp dururular. Böyle bir durumda da markanın adını ve logosunu istemeden de olsa sürekli görürler. Aynı markanın başka bir ürününe aynı yargıda bulunmamak, Öncesinde varsa markanın negatif duygularını ürüne yansıtmamak için Debranding uygulanır. Böylece Alıcı marka ve ya logo ya değil de ürüne odaklanır.

Son dönemde Coca Cola ‘nın ürünleri üstünde ki devasa COCA COLA ismini silip yerine “BABA” “AYŞE” “SEVGİLİM” gibi şeyler yazdığını fark etmişsinizdir. Bu bir Debranding uygulamasıdır. Böylece kolaya ve üstünde ki isme odaklanan müşteriler, farketmeden daha çok Coca Cola almış olurlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir