1. Anasayfa
  2. Çizgi Roman

Aquaman Kimdir?

Aquaman Kimdir?
aquaman
1

Kahraman Adı: Aquaman (Su Adam)
Gerçek Adı: Artur Curry
Irkı: %50 İnsan + %50 Atlantisli
Yazar: Mort Weisnger
Çizer: Poul Norris
İlk görünüş: More Fun Comics #73
Ortaya çıkış tarihi: Kasım 1941

Aquaman Orijin

Ammesty körfezinde yaşyan ye orada ki deniz feneri görevlisi olan Tom Curry ile Atlantis’in Kraliçesi Atlana’nın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Kraliçe Atlana öldükten sonra Atlantis’e gitip tahtı devralmıştır.   Yıllar önce büyük bir fırtına Ammerty körfezini vurur. Fırtınada önünü göremeyen bir yolcu gemisi kayalıklara doğru ilerlemektedir. Deniz fenerinde çalışan Tom Curry küçük bir tekne sahibine doğru ilerler. Nihayetinde gemiye ulaşır ve kayalıklara doğru ilerlemekte olduklarını haber verir. Kaptan Rotayı değiştirir ve gemideki herkesin hayatı kurtulur. Buna rağmen Tom Curry’nin küçük teknesi fırtınaya dayanamaz ve alabora olur. Batmakta olan denizci bir kadın kurtarır. Bu kadın Atlantis’in Kraliçesi Atlana ‘dır. O gün denizcinin kadına aşık olduğu gibi kadın da denizci aşık olur. Bu olaydan bir yıl sonra Atlana Artur’u dünya ya getirir.   Tahta geçmesi gereken Atlana bu ilşkisini gizlemek zorundadır. Oğlunu ve kocasını bırakan Atlana Atlantis’e döner. Atlantis’in ileri gelenlerinin de ekisi ile yine Atlantis’in ileri gelenlerinden birisi ile evlenmek zorunda kalır. Bu evlilikten Aquaman’ın erkek kardeşi ve genelde düşmanı olan Orm doğar.    Atlana öldükten sonra tahta oğlu Orm geçer. Orm safkan Atlantisli olsa da Atlantis’in yasaları en büyük evladın tahta geçmesini uygun görür. Orm başta direnmeden hatta isteyerek tahtı ağabeyi Artur yani Aquaman’a bırakır. Böylece Aquaman yedi denizler kralı ilan edilir.   

Aquaman’in Güçleri

  Aquaman telepati gücüne sahiptir. Her tür su canlısını yardıma çağırabilir . Yaşam arzusu öne geçecek kadar büyük bir tehlike yoksa bu isteği yanıt bulur ve su canlıları yardıma gelir . Yunuslar ve bazı zeki canlılar ile bu yolla iletişim kurabilir. Zihni kirletilmiş kötücül canlılar ve kadim deniz canavarları bu yetenekten etkilenmez .   Aquaman neredeyse kurşun geçirmez olan bir deriye sahiptir. Dayanıklılığı sayesinde suda canlı kalıp hızla yüzebilir.   Aquaman’ın gücünü ve kontrolünü arttıran çok çok güçlü bir zıpkını vardır. Bir miktar suyu konrtol etmesini ve lazer atmasını da sağlar. Zıpkın Atlantis’in kurucusu tarafından yapılmıştır ve 7 parçalık bir koleksiyonun bir parçasıdır. Her parça farklı bir özelliğe sahiptir.   Aquaman inanılmaz derecede yüksek hızda yüzebilir. Normalde her Atlantisli hızlı yüzebilir ama Aquaman onlardanda hızlıdır. Aquaman su altında üstte uçan bir uçaktan hızlıdır.   Aquaman bir kral olmasından ötürü tüm Alantis kuvvetlerine sahiptir. Adalet birliği ile birlikte büyük bir sorun ile karşılaşınca ordusunu çağırmaz açağırmaz ama varlardır. 

Aquaman’ın İlişkileri

Aquaman’ın kardeşi Orm suyu kontrol edebilir (hidrokinezi) ve ileri savaş yeteneğine sahiptir. Genelde ağabeyi Artur yani Aquaman ile taht çekişmesi yaşar. Aquaman aslında tahtı kardeşine bırakmak ister ama Orm yeryüzü dünyasına karşı bir nefret beslediğinden Aquaman tahtı ona bırakamaz.   Aquaman Mera isimli bir kızla tanışır ve zamanla evlenirler. Mera bazı hikayelerde (örneğin: New 52) başka bir kabile olan Xebel ırkının prensesi bazı hikayelerde ise Atlantis’in ileri gelenlerinden birisinin kızıdır. Kızıl saçlı yeşil pullu kostümlü bir karakterdir. Bir deniz kızı tasvirine sahiptir ki muhtemelen öyle olsun diye tasarlanmıştır. Mera suyu kontrol etme (hidrokinezi) yeteneğine sahiptir. Su onun isteğine göre yönelir ve ya şekil değiştirir.   Aquaman “Diğerleri” isimli bir gurupla bağlantılıdır. Adalet Birliği ile birlikte savaşdığında ya da yanlız takılmadığında bu birlikle ile birliktedir. Ekibin her üyesi kadim bir Alantis silahına sahiptir. Örneğin Aquaman’ın  zıpkını ve ya Ya’wara’nın küresi gibi.   Aquaman hikayelerinde Tula isimli Orm’un kız kardeşi de vardır. Aquaman ile kan bağı yoktur. Aşağıdaki gibi soydan gelir. Bu sebepten tahtda da hakkı yoktur.  

Aquaman hikayelerinin vazgeçilmezi Kara Manta’dır. Aquaman Kara Manta’nın ve Kara Manta da Aquaman’ın babasını öldürmüştür. Bu yüzden ebedi düşmanlardır.   Leş yiyen isimli bir kaçakçı, Her tür derin deniz kötü yaratıkları, kaçak avcılar, Atlantis düşmanları da Aquaman’ın kötüleri arasındadır.  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 19 Nisan 2022

    Gayet harika bir açıklayıcı blog olmuş, Aquman’ı cidden çok merak ederdim hep…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir