1. Anasayfa
  2. Anime

Otaku Nedir?

Otaku Nedir?
otaku
2

O-taku kelime anlamı olarak Sizin Eviniz ve ya fanatik bağımlı şeklinde anlamlara sahiptir. Belli bir kurgu öğesine aşırı bağımlı kişilere genellikle otaku denir. Yine de birisini otaku olarak nitelendirebilmek için kişini aşırı bağımlı olması gerekir. Yoksa sadece hobi sayılır.

  • Anime / Manga
  • Oyun
  • Cosplay
  • Çizgi Roman
  • Film

gibi bir çok konu için bağımlılara kullanılabilir. Özellikle çizgi roman için Geek terimi tercih edildiğinden ve film normalimsilendiğinden bazı türler günlük hayatta duyulmayabilir.

Terimin Anime Otaku ve ya Cosplay Otaku gibi kullanımı daha doğrudur. Günümüzde türlerin ayrılmasından geek ve weeb gibi yeni terimlerin çıkmasından dolayı bu otaku terimi de Anime / Manga ‘cılara özgü bir hale gelmiştir.

Bu kişilerde yoğun bir biçimde arşivcilik ve ya koleksiyonculuk faliyeti gözlemlenir. Oyun, Kostüm, Anime, Figür, Manga ve daha bir çok şeyi biriktirebilirler.

Argoda ilk kullanımı 1980-+ yıllarına denk gelir. Tam sahibi bilinmese de Shinda Mane isimli bir manga çizerinin ortaya çıkardığı sanılmaktadır.

Dünyada en çok otaku topluluğu Japonya da görülmektedir. Kendi yarattıkları bu eserlere yine kendileri çok değer verip kabul ederler.

Dünyada en çok ikinci Anime / Manga sever ülke ise Fransa ‘dır. Fransa da sadece anime yayınlayan özel kanallar bulunmaktadır. Japonya ile aşık atabilecek topluluğa sahip olan Fransa da hemen hemen her animenin Fransızca dublajı ve ve Fransızca mangası mevcuttur.

Dünyada en çok üçüncü otaku topluluğu ABD ‘de bulunmaktadır. Öyle ki Otakon isimli bir şirket bile mevcuttur. Bir çok animenin İngilizce dublajı ve bir çok manganın inglizce çevirisi mevcuttur.

Türkiye için ise bu durum biraz karışıktır. Çünkü insanlarımız çoğunlukla ayrımı bilmez. Manga ile Çizgi Roman arasında ki farkı ayrıt edemezler.

Animelerde ve Mangalarda Otaku kişiler genellikle önemli görevlere koşarlar. Başka boyuta çağrılan kahramanların tamamı otakudur. Eşofmanla Manga dükkanına giden bir otaku iseniz başka bir boyuta çağrılmanız an meselesidir.

High School, Re:Zero, Overlord, Tate no Yuusha nagari, Konosuba, Sword Art Online, Dragon Ball, Fariry Tail, Shingeki no Kyojin, Death note gibi bir çok ünlü serinin karakterleri otakudur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Cidden çok kötü, odadan çıkmadan ölenler var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir