1. Anasayfa
  2. Çizgi Roman

Marvel Comics Nedir?

Marvel Comics Nedir?
Marvel-Comics-Logosu
2

1939 yılında Martin Goodman tarafından kurulmuş çizgi roman üreticisidir. Amerikan menşeili olan şirketin ana merkezi ABD’nin New York eyaletidir. Bilim kurgu –  Fatnazi stilinde çizgi roman üreten bir şirkettir.

Basılı yayın olarak çizgi roman üreten şirketler arasından DC Comics ve Marvel Comics özel bir yere sahiptir. Bu şirketler “Süper Kahraman” teriminin yasal lisanslı hak sahipleridir. Dünyada ki her şirket ve özel kişi kahraman üretip yazabilir fakat sadece bu ikisinin “süper” ön ekini kullanma hakkı vardır.

Genellikle DC Comics’in gerisinden takip eden şirket 2009 yılında Disney şirketine satılmasının ardından bu kaderini yenmiştir. Disney altyapısını Marvel kahramanları ile birleştirerek MCU yani Marvel Sistematik Evreni’ni yaramıştır.
MCU sinema dünyasında çok yer tutmuş ve DC Comics bu alanda asla yanına yaklaşamamıştır. Iron Man (2009) ile başlayan seri Avengers, Captain America, Thor gibi başarılı serilerle devam etmiştir. 31 Ağustos 2009 tarihinde The Walt Disney Company tarafından 4 Milyar dolar gibi bir rakama satın alınmış ve o tarihten sonra tüm basılı eserleri belli bir sistematik düzen içerisine girmiştir.

Disney, Marvel’i satın aldıktan sonra sıkça kendi eserlerinde kullanmaya başlamıştır. Bu da Disney’in sahip olduğu geniş yayın kaynakları sayesinde Marvel kahramanlarının küreselleşmesine yardımcı olmuştur.

Marvel Comics her zaman Stan Lee ile birlikte anılmıştır. Marvel Comics de ki karakterlerin yarısından çoğunun yaratıcısı olan Stan Lee Marvel’in kurucu babası sayılır. Marvel sistematikleştikten sonra kendisine her filmde kısa bir rol bulmaya devam eden Stan Lee bu gün hala danışman olarak görev yapmakta ve Marvel filmlerinde görünmeye devam etmektedir.

Marvel Comics, Demir Adam(Iron Man), Captain America(Kaptan Amerika), Thor, Hulk, Dr. Strange, Black Panter(Kara Panter) ve daha bir çok karaktere sahiptir. Ayrıca Marvel Comic karakterlere sahip olduğu kadar karakter topluluklarına sahip olmakla da tanınır. Rakibi DC den daha çok guruba ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Bunlar Fantastic Four(Fantastik Dörtlü), X-Man, İnhumans ve daha niceleri.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Marveli daha yakından tanımamızı sağladınız, teşekkürler

  2. Gerçekten Başarılı bir tanıtım yazısı olmuş makale bakımından gerçekten çok bilgi verici ve çok ince düşünülmüş Herkesin okumasını tavsiye ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir