1. Anasayfa
 2. Çizgi Roman

Janissary Kimdir?

Janissary Kimdir?
dc-comcs-yeni-ceri-kahramani
1

DC Yeni Çeri / Janissary  Kahramanı Hakkında Bilgi

Kahraman Adı: Yeni Çeri / The Janissary
Gerçek Adı: Selma TOLON
Irk: Türk
Meslek: Doktor
Mesleki Eğitim: Standford Üniversitesi Tıp Fakültesi.
Diller: Osmanlıca, Türkçe, İngilizce, Arapça
Güçleri: Uçma, Dayanıklılık, Sihir
Donanım: Sultan Süleyman’ın Kılıcı, Büyücü Merlin’in Sonsuzluk Kitabı
Kostüm: Kırmızı renkli, Üzerinde Beyaz Ay yıldızlı Kıyafet. Ayrıca Ay ve Yıldızdan oluşan küpeler.

DC Yeni Çeri / Janissary Çizgi Romanı Hakkında Bilgi

Justice League of America (JLA)’nın Ağustos 2000 sayılı çizgi romanında görünmüştür. Adalet Birliğinin (JLA) dünya turu yaptığı serinin Türkiye de ki Ağustos macerasında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Konu Türkiye olunca yerel bir kahraman ihtiyacı duyulmuş ve bu ihtiyacın giderilmesi amacı ile Yeni Çeri ortaya çıkmıştır.

Not: Yeni Çeri tek bir çizgi romanda bulunduğundan hakkında bilinen tüm bilgiler sadece bu çizgi romana dayanarak bilinmektedir. Bu yazının tamamında ki bilgiler Çizgi romandan elde edilmiştir.

Yazar: Brian K. Vaughan

Çizer: Steve Scott, Yazar ve Çizer aynı zamanda tasarımcılardır.

DC Yeni Çeri / Janissary Güçlerinin Geldiği Kaynak

M.S 6. Yüzyılda İngiltere’nin Kemilot ülkesinin iyi kalpli Kralı Artur (Kral Artur genellikle Excelibur kılıcını taştan çıkarması ile tanınır. Büyücü Merlin ise Excalibur’u yaratan kişidir. ) amansız bir savaşa girmiştir. Kötü kalpli Morgan Lee Fay ile savaşmaktadır. Tahtı ve halkını korumak için Büyücü Merlin’in yardımına ihtiyaç duyar.
Büyücü Merlin savaşı kazanmak için cehennemden yarı kardeşi olan Etrigan’ı çağırır.(Etrigan çoğu hikayede Merlin’in kardeşi değildir.)  Merlin, Etrigan’ın yarı iblis tarafını bastırabilmek için onu Jason Blood isimli bir adama bağlar. Fakat bu yeterli olmaz.

Etrigan, Kötülüğünü yaymaya devam eder. Her çağda o çağın en büyük imparatorluklarını parçalayıp yok etmeyi kendine amaç edinir. Merlin ise onun peşinden o imparatorluklara giderek halkına ve liderlerine yardım eder.
Sonuçta Osmanlı devleti yükselmesinin doruğuna ulaştığında Etrigan Osmanlı devletini yok etmek için gelir. Merlin ise çoktan Kanuni Sultan Süleyman’ın yanına Merloch isimi ile vezir olarak girmeyi başarmıştır. Yeni Çeri askerlerine Uçma ve sihir ile savaşmayı öğretmiştir.

Etrigan’ın getirdiği İblis ordusu ile Yeni Çeri askerleri arasında kıran kırana bir savaş yaşanır. Bu savaş haftalarca sürer. En sonunda Süleymaniye Camii kalır. Merloch burada Kanuni Sultan Süleyman’a gerçeği anlatır. Gizli kimliğini açıklar.
Kanuni Sultan Süleyman ve Merlin birlikte Roma harabelerine giderler. İblis ordusu da onları takip eder. Merlin Türklerin geleceği için Kanuni Sultan Süleyman’ın kılıcını tıpkı Excalibur gibi büyüler. (Excalibur efsanevi bir kılıçtır. Bir kayaya saplanmıştır. Sadece onu Kral Artur çıkarabilmiştir. Thor’un çekici gibi.)

Kanuni Sultan Süleyman ve Büyücü Merlin dışarıda bekleyen iblis ordusu ile savaşmak için dışarı çıkmaya hazırlanırlar. Fakat Merlin’in Sonsuzluk Kitabı (Her tür korkunç ve güçlü büyünün olduğu sihir kitabı) yanındadır ve Kitabın Etrigan’ın eline geçmesi dünyanın sonu demektir. Bu nedenden Kanunin fikri ile Büyücü Merlin kitabı Kanunin kılıcının yanına bırakır. Gelecekte bir kahramanın onları bulması için. Daha sonra ikisi de savaşmak için dışarı çıkarlar. Böylece 1566 yılında Kanuni Sulan Süleyman ve Büyücü Merlin bu kutsal emanetleri bir kahraman ve bir ırkın geleceği için saklayıp ölümüne bir mücadeleye girerler.

Not: Sonrası hikayesi yok öldüler mi kaldılar mı belli değil fakat kitap ve kılıç geleceğe kaldıklarına göre öldükleri varsayılıyor. Hikayeni devamı aşağıda.

DC Yeni Çeri / Janissary  Güçlerini Kazanma Hikayesi

Aradan 433 yıl geçmiştir. Osmanlı yıkılmış yerine Türkiye kurulmuştur. Tarih 1999 yılını göstermektedir. İzmit ilinin (Şimdi ki adı Kocaeli.) Gölcük ilçesi merkezinde büyük bir deprem olmuştur. İstanbul’a kadar uzanan büyük bir yıkım yaşanmıştır. Dünya yardım örgütleri, Justice League’den Superman ve Kızılay olaya müdahale etmiştir. Superman olsa da olay çok büyük bir yıkım olduğunda herkes bir görev üstenmektedir.

Kızılay yardım ekibinden Dr. Selma TOLON arama kurtarma ekibinde çalışmaktadır. Bir binanın altında kalan bir kadını ve çocukları kurtarmak için gözü kara bir şekilde yıkıntıların arasına dalar. Bir kaldıraç yardımı ile kadın ve çocukları kurtarır. Fakat zemin çöker ve aşağı düşer. Birden buranın eski bir roma harabesinin üstünde yapıldığını anlar.

Bir kılıç ve bir kitap bulur. Kitap Osmanlıca yazılmıştır. Şöyle yazmaktadır. “Eğer kim çekerse kılıcı kumdan, Rehberlik edecek bir zamanların şanlı imparatorluğuna muhteşem bir geleceğe doğru.”. Selma TOLON kılıcı çeker be kendini adar.

DC Yeni Çeri / Janissary  Çizgi Roman Macerası

Başkanın da  ( İlginç çizgi roman başkan diyor ama bizde ya başbakan ya da cumhur başkanı olur.) dahil olduğu bir törende olaylar yaşanır. Bağlılığı bilinmeyen bazı askerler tarafından Başkana Suikast girişimi yaşanır. Fakat başkan Yeni Çeri’nin dahil olması ile kurtarılır.

Suikast (yani darbe girişimi) başarısızlıkla sonuçlanan Anka Kazım çılgına döner. Bu olaya karşın daha ilginç olaylar olur. Karşısına birden bir iblis çıkar. Adının Etrigan olduğunu ve onu başkan olmaya götürecek yolu göstereceğini söyleyerek Anka Kazım’ı kandırır. Malatya da bulunan Anka Kazım iblis Etrigan’ın gösterdiği ayini uygular ve şeytanı (İslam Mitolojisinde ki İblis) dünyaya getirir. Anka Kazım Türkiye’nin yönetimini istediğini anlatır. Şeytan da “Benim sevgili generalim, Neden bu zavallı küçük ülkenin lideri olmak istersin ki koca bir imparatorluğa sultan olmak varken?” sözleri ile Anka Kazımı Türkiye’yi yok etmeye ikna eder. Ankara Numune Hastanesinde çalışan Dr. Selma TOLON başarılı bir operasyondan çıkmıştır. Bir yangın olayına müdahale etmek için giyinir ve olay yerine gider.

Her yerde alevden yaratıklar ve onlara yardım eden zombi askerler olduğunu öğrenir. Bu yaratıklar her şehirde bir tane ve onları takip eden onlarca, binlerce zombi asker olarak belirmiştir. İlk müdahaleyi İzmit(Kocaeli) de yapar.
Justice League’nin uzay üssünde birlik Anka Kazım tarafından tüm Dünya ve Türkiye’ye yayımlanan nefret mesajını izlemektedir. Tabi ki ateş yaratıklar ve zombi askerleri de öğrenirler. Bu işin çığırından çıktığını söyleyen Batman Adalet Birliğinin olaya müdahale etmesi kararını verir. Osmanlı İmparatorluğunun boyutundan bahsedip bu sorunun artık Türkiye’nin olmaktan çıktığından bahseder.

Marslı İnsan Avcısı (Zayıf yanı Ateş olan Marslı bir süper kahraman) olaya alev yaratıklar yüzünden dahil olamaz. Superman uzayın derinliklerinde savaşmaktadır. Flash ise bir iş için Titanlar (Genç süper kahraman ekibi) ile birlikte gittiğinden bahsedilir. Marslı İnsan Avcısı Batman’a eskiden Türkiye de “Derviş” isminde bir süper kahraman olarak hizmet ettiğini fakat Yeni Çeri’nin gelmesi ile birlikte görevi ona bırakıp ayrıldığından bahseder.
Türkiye’ye gidecek ekip şöyledir.

 • Wonder Woman 
 • Batman
 • Aquaman
 • Green Lantern (Kyle Render)

İlk tanışma ve savaş yaşanır. İzmit (Kocaeli) kurtarılır. Yeni Çeri Adalet Birliği ile tanışır. Batman Anka Kazım’ın mesajının kaynağının Malatya olduğunu söyler. O anda bir ateş yaratığının Atatürk Barajını yok etmeye ve büyük bir yıkıma sebep olmaya çalıştığı öğrenilir. Ekip ikiye ayrılır. Batman ve Green Lantern birlkte Anka Kazım’ı bulmak üzere Malatya’ya gider. Wonder Woman, Aquaman ve Yeni Çeri de birlikte Atatürk Barajını kurtarmak için yola çıkar. Batman ve Green Lantern, Anka Kazım’ın Batman (şehir olan) da olduğunu öğrenir ve Atatürk Barajı kurtarılınca Batman Anka Kazım’ın Batman da (şehir olan )  saklandığını söyler. Önce Adalet birliği şaşırsa da Yeni Çeri Batman isminin Türkiye de bir şehir adı olduğunu söyler.

Anka Kazım bedeninde iblis ile birlikte Batman Merkez Camii’nde saklanmaktadır. Bir süre savaşırlar. Wonder Woman kapalı bir kıyafet giymek için biraz geç gelir. (Zeus’un kızı olan bir tanrıça için oldukça şık bir hareket). Wonder Woman’ın gerçeklik kemendi sayesinde Şeytan kendini durdurmanın tek yolunun Barındığı ölümlü bedeni yok etmek olduğunu söyler. Fakat Adalet birliği bir ateş topu ile sarılmıştır. Dışarıda bir tek Yeni Çeri vardır. Yeni Çeri ise klasik süper kahraman anlayışı ve bir doktor olduğu için kimseyi öldürmemeye yemin etmiştir. Yeni Çeri, Anka Kazım’ı bırakıp kendi bedeninin almasını söyler. (İblis ancak konak canlının isteği ile bir bedene girip çıkabilmektedir.) Başından beri planı bu olan iblis bunu hemen kabul eder. Çünkü Yeni Çeri’nin bedeninden yapılan her kötülük bir kaos niteliğindedir.

Kısa bir süre Yeni Çeri’nin bedeninde ki İblis Adalet Birliği ile savaşır. Adalet Birliği konuşarak Yeni Çeri’nin kalan parçalarına seslenir. Nerede ve kim olduğunu hatırlatmaya çalışır. Yeni Çeri Allah’a secde etmediği için lanetlenen İblis’i bedeninde kıstırdığını fark eder. Arkasını döner ve Allah’a secde eder. Bedeninde bulunan İblis de onunla birlikte Allah’a secde etmiş olur. Bu bir şeytan için ölüm demektir. Öyle de olur. İblis yok olunca ona bağlı tüm ateş yaratıkları da yok olur. Ateş yaratıklarına bağlı olan tüm zombi askerler de yok olur. Böylece Türkiye ve Dünya kurtarılmış olur. Aquaman, Yeni Çeri’ye Adalet Birliğine katılması teklifini yapar fakat Yeni Çeri Türkiye’yi korumak için bu teklifi red eder. “

Notlar:

 1. Tüm bilgiler Ağustos 2000 Justice League sayısından çıkarımla yazılmıştır. 
 2. Anlatım çizgi romana göre değil kronolojik sıraya göre yapılmıştır. Anlaşılırlığı artsın diye.
 3. Selma TOLON (Yeni Çeri ) hakkında kişisel detaylar azdır. Sadece Orhan isminde bir arkadaşı olduğu ve bu arkadaşı 1999 gölcük depreminde ve Ankara Numune Hastanesinde birlikte çalıştıkları anlaşılmıştır. 
 4. Yeni Çeri Koyu tenli, Siyah veya kahve rengi gözlü, Esmer ve Uzun olarak çizilmiştir. 
 5. Kostümünde özellikle dikkat çeken Kuşağının tasarımı özel bir şey olduğu izlenimini verse de hakkında özel bir bilgi yoktur. 
 6. DC evrenine göre tüm mitler ve tanrılar gerçektir. Bu sebepten Türkiye sınırlarında bir iblis Allah ve Kur’an ile yok edilirken İngiltere’de bir iblisi yok etmek için Haç, İncil, Kutsal Su gibi eşyalara gereksinim duyarsınız.
 7. Merlin kitabını geri almadığından, Osmanlı dan berri yapılan yıkımlara karışmadığından, Etrigan Türkiye Savaşını başlattığında gelmediğinden ölü olduğu varsayımında bulunuyorum.
 8. DC evreninde Büyücü Merlin çok güçlü bir karakterdir. Eğer Sonsuzluk Kitabı (Yeni Çeri’nin elindeki kitap) Merlin’in dediği ve korumak uğuruna kendini feda ettiği kadar güçlü büyüler barındırıyorsa gelecekte Yeni Çeri çok güçlü bir büyücü ve kahraman olacak demektir.
 9. Kanuni Sultan Süleyman’ın kılıcı Merlin Tarafından Excalibur özelliklerine kavuşturulmuştu. Eğer bu doğru ise o kılıç DC’nin önemli mistik silahları arasındadır. 
 10. Batman Anka Kazım’ın askerlerini konuştururken Green Lantern (Kyle Render) Türkçe – İngilizce sözlüğe bakmaktadır. Batman onlarca dil biliyor Türkçe dahil değil mi? Green Lantern yüzüğü evrende ki her dili bilir ve online çevirebilir. Acaba neden kullanılmadı? 
 11. Anka Kazım Türkiye’nin başkanı olmak istiyor ama Türkiye de başkan değil Cumhurbaşkanı veya başbakan olabilir. 
 12. Wonder Woman’ın Malatya Merkez Camii’ne girmeden önce kapalı bir kostüm giymesi çok hoş bir hareketti.
 13. Aquaman, Yeni Çeri’ye Adalet Birliğine katılmasını teklif etmeden önce sana bir şey sormak istiyorum demişti ve Yeni Çeri bunu çıkma teklifi sanıp kabul etmişti. 

İnceleme Yorumu

Tüm bu olaylar güçler ve hikayeler göz önüne alındığında DC Comics’in Yeni Çeri karakterini diğer çizgi romanlarda göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Kaptan İngiltere’den daha sağlam bir hikayesi olduğu kesin. Kadın, Müslüman ve Türk olmasından ötürü kahramanlar arasında ki çeşitliliği sağlaması amacı ile güzel olabilirdi. Fire isimli Brezilyalı, Vixen isimli Afrikalı karakterleri varken Yeni Çeri isimli Türk bir karakterinin olması gerçekten iyi olurdu.

Asıl merak ettiğim konu şu New 52 de ki evren sıfırlama olayı ve onu takip eden Reborn sıfırlama olayından sonra Yeni Çeri’de değişiklik oldu mu silindi mi ya da güçlendi mi? Anka Kazım hikayede olması gerekenden az yer kapladığını düşünüyorum. İblisi çağırdıktan sonra sadece bir kukla oldu. Fakat Darbeci bir general omasından ötürü hem Türkiyenin hem de dünyanın gerçektede nefret ettiği bir karakter modeli görüyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Çok güzel makale yine severek sıkılmadan okudum tebrikler başarılarınızın devamını diliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir