1. Anasayfa
  2. Çizgi Roman

Kaynak Duvarı Nedir?

Kaynak Duvarı Nedir?
kaynak-duvari
3

Her çizgi roman evreninde olduğu gibi DC evreni de pek çok sır barındırıyor. Bu sırlardan en ilginç olanlardan birisi ise evrenin sınırıdır. Bütün bilim kurgu eserlerinde evren sonsuz olarak nitelendirilirken dünyanın en büyük çizgir oman üreticisi evreni n çevresine bir duvar örmüştür. DC evreninde Source Wall yani Kaynak Duvarı evrenin çevresini kaplar. Arkasında ne olduğunu sadece çok kadim tanrısal varlıklar bilir.

New Genesis ve Apokolips ırklarının tek ırk olduğu zamanlarda, eski tanrılar evreni yaşam barındırabilir bir hale getirmek için evrene bir sınır çektiler. Bu sınır kendi bedenlerinden oluşuyor. DC evreninde ki her tür enerjide bu duvarın ardından geliyor. New Genesis ırkına göre duvar dini bir kutsallık derecesine sahiptir. Duvar katı bir halde ama hem geçilmesini önleyen hemde korunmasını sağlayan bazı mekanizmalara sahip. Bazı çizgi romanlarda duvar heykelleri -katılaşmış tanrılar- lazer falan atabiliyor. Genel savunma ise duvara dokunan herkesin onun bir parçası haline gelmesi ile oluyor. Yani duvara dokunan herkes onun bir parçası haline geliyor. Şimdiye kadar sadece bir avuç canlı (Kyle Render, Lex Lutor …) duvarı geçebildi fakat bazıları hafızası silinmiş olarak döndü bazıları ise bilgiyi söylemedi. Sonuç ne olursa olsun duvarın ardında ki gizem kendini koruyor.

DC evreninde paralel gerçeklikler de sınırsız değildir. Toplamda 52 adet paralel gerçeklik vardır. Orijinal DC hikayeleri 1 nolu evrende geçer yani şu an içinde bulunduğumuz evrende. Bu duvar ise her boyutta sabittir. Yani başka bir boyuta gitseniz de aynı duvar sizi bekliyor olacaktır.

Green Lantern evrenine göre evrende enerji tükenince duvar içerdeki her şeyi çekip arkasına alır. Daha sonra hepsini tekrar püskürür. Gerçeklik ve evren yani big bang baştan başlamış olur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. 19 Mart 2023

    Dc de en çok merak ettiğim şeydir

  2. Kaymak duvarı ni ilk defa duydum çok ilgi cekti açıklamanızi okudum ve sayenizde öğrendim teşekkür ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir