1. Anasayfa
  2. Çizgi Roman

Superman Kimdir?

Superman Kimdir?
superman
1

DC Comics ‘in 1933 yılında ortaya çıkardığı hayali kurgusal bir karakterdir. Karakterin ilk tasarımı uzaylı bir kötü karakter olması yönündeydi. Uzaydan gelen güçlere sahip ve kel olan bu karakter dünyayı işgal çabasına girişecekti. Superman karakteri bu şekilde satamayınca 1938 yılında yeniden tasarlanıp bu gün ki versiyonuna dönüştürüldü.

Kryton’un Çöküşü

Evrenin en gelişmiş medeniyetlerinden birisi olan Krypton halkının arasında son zamanlarda bir söylenti vardır. Gezegenlerinin sonunun geldiği söylenmektedir.

Krypton gezegeninin en önde gelen bilim insanlarından olan Jor El konseye gezegen çekirdeğinin dengesizleştiğini ve yakında çökeceğini söyler. Lakin konsey Jor El ‘i dikkate almaz.

Jor El karsı Lara El ile birlikte bir mekik inşa ederler. Yeni doğmuş ve tek çocukları olan Kal El ‘i bu yıkımdan kurtarmak için 23 galaksi uzaklıkta ki ilkel bir gezegene yollama kararı alırlar.

Kendi gezegenleri Krypton gibi kızıl değil de sarı bir güneşin etrafında dönen bu gezegenin adı Dünya ‘dır. Krypton lu DNA ‘sı için sarı güneş dramatik bir güç kaynağıdır.

Not: Gezegenin çöküş hikayesi her hikayede farklı ele alınıyor. Gezegenin yok olması nasıl betimlenirse betimlensin, gezegen hikayede hep yok olur.

Smallville Yılları

Kendi gezegeninden bir başına ayrılan Kal El yeni yabancı bir gezegene iner. Dünyada Smallville kasabasına roketi iniş yapar. Yakında geçmekte olan ve ironik bir şekilde bebek yapmayan Marta ve Jonhatan Kent çifti roketi bulurlar.

Roketin içerisinde ki bebek bu çift tarafından alınır ve büyütülür. Artık dünyalı Clark Kent isminde bir çocuk olarak büyümeye başlar. Hem geçmişi hem de geleceği yönünden bir çok karakter (dost, düşman) bu dönemde hayatına dahil olur.

Uzun yıllar Smallville ‘de bir çiftçi olarak yaşayan Clark Kent sonunda Metropolis şehrine taşınır.

Not: Superman ‘in Smallville yılları “Smallville” isimli 10 sezonluk bir dizide ayrıntılı bir şekilde işlenmiştir. Çizgi romandan farklı bir çok öğe içeren bir dizidir.

Metropolis ‘de bir yabacı

Olayların yanına gidip sorular sorabilmek için Gazetecilik okuyan Clark Kent, Hem Metropolis ‘in hem de Dünyanın en büyük gazete yayın şirketlerinden birisi olan Daily Planet de iş bulmayı başarır.

Bu dönemde yine Daily planet ‘de çalışan bir muhabir olan Lois Lane ile tanışır. Superman ‘in asıl maceraları bu dönemde başlar.

Baman ile tanışır. Justice League ‘yi kurarlar. Dünyayı kurtarır.

Kötüler

Superman da tıpkı diğer kahramanlar gibi bir çok kötü karaktere sahiptir. DoomsdayDarksaid, Lex Lutor gibi harika kötü karakterlere sahiptir.

Genelde amaçlar gezegensel çapta istila ve ya yıkımdır. Superman güçlerinden ötürü bir şehri değil dünyayı hatta evreni kurtarır. Superman hikayelerinde olaylar bir şehirde başlar ve genelde çok olağan üstü yerlere doğru taşınır.

Güçleri

Superman ‘in güçleri aslında günümüz teknolojisine bağlıdır. Örneğin eskiden uçamıyordu. Sadece çok yükseklere zıplayabiliyordu. Şu ünlü repliği hatırlayın “Yüksek binaların tepesine bir sıçrayışta çıkabilir” lakin insanlar uçmaya başlayınca zıplamak yetersiz kaldı ve Superman ‘de uçmaya başladı.

Günümüzde insanlar neye sahipse Superman onlardan fazlasına sahiptir. Bu sebepten arada bir güç eklemesi yapılır. En son 4D görüş eklenmiştir.

Lazer gözler kuvvet falan tek tek saymayacağım bilindik şeyler çünkü.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Superman ilk keşfi kötü ve kel karakter olduğunu ilk kez öğrendim. Teknoloji geliştikçe o da uçmaya başladı bu çok doğru

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir