1. Anasayfa
  2. Genel Kültür

Kafa Kağıdı Deyimi Ne Demektir?

Kafa Kağıdı Deyimi Ne Demektir?
kafa-kagidi
0

Aslında bu soruların cevabı çok basit. Şimdilerde Kimlik Kartı kullanıyor olsak da bir kaç yıl önce Kimlik Kartı yerine başka bir çeşit Kart vardı. Bu kartlar kadın ve erkeklere göre mavi ve pembe renkte dağıtılıyordu.

Tıpkı bu uygulama değişiminde olduğu eskiden Nüfus Cüzdanı denen bir uygulama vardı. İşte Nüfus Cüzdanı kelimesine aşinaysanız Kafa Kağıdına da aşinasınız demektir.

Temelde Nüfus Cüzdanı ve Kafa Kağıdı Aynı şeydir. Nüfus Cüzdanları eskiden şimdi olmayan bir çok bilgiyi içeriyordu. Bu bilgilere çocukların adları, Eşin Adı ve daha bir çok bilgi dahildi. Bu size tuhaf geldiyse Eski ve yeni kimlikler arasında kayıp olan bilgiler aklınıza gelsin.

Bir çok bilgiyi içeren bu Nüfus cüzdanları dolayısıyla ağır da oluyordu. Bu sebepten Eskiden insanlar Nüfus Cüzdanlarını Feslerinin altına koyma alışkanlığı edinmişler. Hem güvenli hem de unutulması zor olduğundan aslında anlaşılabilir bir fikir.

Fesin altında ki nüfus cüzdanı ya da Nüfus kağıdı zamanla Fes ve ya Kafa kelimesinin türevleri arasından seçilip “KAFA KAĞIDI” deyimini ortaya çıkarmıştır.Kafa kağıdı değimi en temelinde kafada duran nüfus kağıdının birleşmesi gibi düşünülebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir