1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Kare(QR) Nedir?

Kare(QR) Nedir?
Kare Kod
4

Kare Kod Nedir ?

Kare ve ya dikdörtgen biçiminde oluşturulup basılabilen iki boyutlu Data Matrix’ine verilen isimdir. Dikdörtgen biçiminde tasarlanan barkoda benzer bir yapıya sahiptir fakat kat ve kat fazla veri taşıyabilir. Çünkü Barkod sadece bir boyutta veri tutabilir ama kare kod iki boyutta veri taşır. Kare Kod’lar sağlık, eğtim, alış veriş ve daha bir çok alanda çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Kare Kod oluşturmak ve kullanmak kullanıcılar ve işletmeler için zor ve ya pahalı değildir.

Hangi Fonksiyonları İçerebilir ?

 • Web Sitesi Linki  Kendinizin ve ya işletmenizin Web sitesini, sosyal bağlantısını ve ya her hangi bir link içeren bağlantısını kare kod’a dönüştürebilirsiniz.
 • Kartvizit: İçerisinde ad, soyad, e-posta, numara gibi bir çok bilgilerinizi içeren bir kartvizit oluşturup basmanızı ve dağıtmanızı sağlar.
 • Metin: Bir not hazırlayıp bu notu Kare Kod a dönüştürebilirsiniz.
 • SMS Gönder: Bir SMS ve numara girip  okutan kişinin hazır mesaj göndermesini sağlayabilirsiniz.
 • E posta Gönder: Bir numara ve not girip okutan kişinin otomatik e postaya erişmesini sağlayabilirsiniz.
 • Telefon Numarası: Bir numara girmenizi ve okutan kişinin kolayca aramasını sağlayabilirsiniz.
 • Sosyal Bağlantı: Facebook, Twiter, İnstegram gibi sosyal sitelere profil linki vermenizi sağlar. Linkten farkı uygulamalarda açılabilir.
 • Wifi: Wifi adını ve şifresinin girip birisine göndermesini sağlayabilirsiniz.
 • daha bir çok özel amaç ile kullanılabilir. Ürün ve araç tanıma gibi…

Kare Kod Hakkında Bilgiler

Sadece Siyah Beyaz mı Olur ?

 • Hayır. Başka bir renk içerebilir. Hatta birden çok renk dahi içerebilir.

Kenarda ki Büyük Kutular Nedir ?

 • Kare Kod ların köşelerinde bulunan büyük kutulara sessiz alan denir ve onlar olmadan okuyucular Kare Kodların sınırını anlayamaz ve bu nedenden okuyamaz.

Yırtık ve ya Kirli Kare Kod Okunur mu?

 • Bir Kare Kod un kirli ve ya yırtık olması belli bir oranda önemsizidir. Kare Kod’un %30’undan fazlası hasar görmüş ise okuyucu kodu okuyamaz.

Kare Kod hatalı olur mu, Okunur mu?

 • Kare Kod lar içerisinde bir hata temizleme sistemi barındırır. Yanlış okuma durumu asla oluşmaz. Bununla birlikte bir önce ki madde de belirttiğim gibi kirli ve ya yırtık Kare Kod lar bile bir derece de okunabilir.

Sessiz Alan Değerlendirilebilir mi?

 • Sessiz alanlar belli bir derecede değerlendirilebilir. Şekil ve renk açısından değiştirilebilir ama silmek ve ya logo yerleştirmek olası değildir. Çünkü Kare Kod okuyucular bu alana ihtiyaç duyarlar.

Ortaya Logo Eklenebilir mi? Diğer Tasarımsal değişiklikler nelerdir.

Bir kare kod un ortasına logo eklemek mümkündür. Yanda gördüğünüz kare kod da olduğu gibi. Ortaya ekleyebildiğiniz gibi kenarlarda ki sessiz alanlar da farklı tasarımsal değişikliklere açıktır. Ayrıca yine yanda gördüğünüz gibi bir kare kod da birden fazla sessiz alan tasarımı uygulanabilir ve bu herhangi bir bozukluğa sebep olmaz. Bazı uzmanların ortaya logo eklemeyi tavsiye etmediğini eklemek isterim çünkü bu bir bozlukluk olarak algılanabiliyormuş. Ayrıca arkaplan ve desen renklerinin yanında sessiz alan renkleri de değerlendirilebilir.   Nasıl Kare Kod Oluşturabilirim? Bir uygulama, PC yazılımı ve ya Web sitesi yardımı ile kare kod oluşturabilirsiniz. Bu yöntemlerden en hızlısı Web sitesi olsa da Okutabilmek için yine de bir uygulamaya ihtiyaç duyarız. Bu uygulamalardan bazıları Kare Kod oluşturma özelliğine sahiptir.

Hangi Kaynaklardan QR Kod oluşturabilirim ? Benim tavsiyelerim aşağıda ki gibidir. Yine de pek çok uygulamacının da yapabildiğini unutmayın.

 1. https://www.m5bilisim.com/tr/araclar/qr-code-olusturma-araci/

Nasıl Yapılır ?

Şuraya tıklayın buraya tıklayın diye anlatmayacağım son derece açık bir sistemdir. Benim nerden nasıl yaptığıma gelince. Bu yazıda gördüğünüz tüm kodlar birinci site de oluşturulmuştur. Bir renk değişikliği ve ya logo eleme işlemi yapmak isterseniz üye olmak zorundasınız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. Şimdilerde her yerde görür olduk

 2. 25 Nisan 2022

  Kare kod hayatımıza girdi, hayatımızı kolaylaştırdı. Telefonumuza okuttuğumuzda kare kod ürün, firma her neyse bütün dökümanını çıkarıyor. Hayatı kolaylaştıran güzel bir uygulamanın tanıtımını çok yararlı buldum.

 3. QR kod zamanımızın çok önemli teknolojilerinden biri bence işleri çok kolaylaştırıyor.

 4. 24 Nisan 2022

  Sizin yazılarınızı okuduktan sonra Karekodu kullamak çok kolay oldu . Bilgilendirme için teşekkür ederim. Sitenizdeki bilgilere bayıldım .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir