1. Anasayfa
  2. Sanat ve Edebiyat

Sil Baştan Kitap Özeti Nasıldır?

Sil Baştan Kitap Özeti Nasıldır?
sil-bastan
1

Hakkında Bilgi

Adı: Sil Baştan
Yazar Adı: Ken GRIMWOOD
Sayfa Sayısı: 370
Yayın Evi: Koridor Yayınları

Özet

43 yaşında ki Jeff Winston bir radyo programcısıydı. Öldüğü gece telefonda karısı ile konuşuyordu. Karısı “Asıl ihtiyacımız olan…” diyordu. Sonunu duyamadı çünkü ölmüştü. Ama Jeff’in ölümü bir son değil başlangıçtı. Gözlerini açtığında 18 yaşındaydı. Üniversitede ki yurt odasında yatıyordu. Tekrar gençti ve önünde daha uzun yıllar vardı daha da iyisi gelecek 25 yıl içinde olacak her şeyi biliyordu.

“Bir radyocunun zihni böyle bir durum için oldukça yararlı bilgilerle doludur” demişti. Bir süre şaşkınlık yaşadıktan sonra arabasını sattı, ailesinden para istedi ve bütün birikmişini bir araya koydu. Bir maç hatırlıyordu. Tabi ki 25 yıllık bir bilgiye güvenmek akıllıca değildi ama daha önce kimseye ikinci bir şans da verilmemişti.

Jeff hatırladığı tüm maçlara yatırım yaptı. Bir finans imparatorluğu kurdu. Evlendi daha önce ki sahip olamadığı çocuğa sahip oldu.Bu sefer hazırlıklıydı. Hastaneye gitmiş ve sağlık durumunu öğrenmişti. Sağlıklıydı, düzenli spor yapıyor ve sağlıklı besleniyordu. Daha önünde uzun bir yaşam vardı.Bir gün küçük kızını muazzam evinin bahçesine çıkardı. Bahçesindeki donmuş şelaleyi seyrediyordu. Birden ortalık karardı Jeff yine öldü.Tekrar uyandığında yine 18  yaşında bir delikanlıydı. Finans İmparatorluğu çökmüş eşi ve kızı elinden alınmıştı.

Bi sefer hayatını eğlenceye harcadı. Nasılsa kazandığı herşeyi yine kayıp edecekti. Kızının bir kez daha elinden alıasına katlanamazdı. Bu hayatında geçirdiği bir uçak kazasından sonra kendini tecrite çekti. Tek başına yaşamaya başladı. Kasabaya indiği bir gün bir film posteri gördü. “Starsea” isimli bir filmdünyada milyonlarca kişi tarafından izleniyordu ama Jeff bu filmi hiç duymamıştı. Filmin yapımcısı ile bağlantı kuran Jeff, kaynakları sayesinde tanıştı. Pamela isimli bir kadın gelecekte ki bütün başarılı yönetmen,yazar ve oyuncuları bir araya toplamıştı ve bunun tek bir anlamı olabilirdi. Jeff haklı çıktı bir döngücü döngücü daha bulmuştu. Yanlız değildi. Uzunca önce ki hayatlarından bahsettiler. Ayrıldılar ve birleştiler. Çünkü onları anlayan başka kimse yoktu.

Jeff, Pamela ile konuşmalarında bir şey keşfetmişti ve bunu Pmela da onaylamıştı. Her yeniden doğduklarında biraz daha ileri tarihte uyanıyorlardı ve anlaşılan her uyanışta bir öncekinden daha uzun süre sonra uyanıyorlardı. Bunun anlamı bu iş sonsuza dek sürmeyecekti.Öldüler.

Jeff önce uyandı uzun bir süre Pamela’nın gelmesini bekledi.  Onu takip etti ve hayatlarını hazırladı. Sonunda bir gün bir barda Pamela da uyandı ve karşısında duran Jeff’i hemen tanıdı.Bir sonra ki hayatlarında baska birini daha buldular ama adam bir manyaktı. Daha sonra ki hayatlarında halka açıldılar ama devlet tarafından zorla kullanıldılar. Artık uyandıklarında öldükleri yaşa yakın olarak uyanıyorlardı. Dahası Pamela Jeff’den daha gec uyanıyordu ve bu fark her seferinde artıyordu. Bir daha dönemeyebilirdi. Bu yüzden Jeff kendini tanımayan Pamela ile bir ilişki kurdu. Ölümlerine 5 gün kala Pamela uyandı. Kısa ve anlamsız 5 günden sonra Jeff tekrar öldü ama ardından bir kaç dakika gecikmeli uyanıp uyanıp öldü. Sonunda bu karmaşadan sonra döngüden sıyrıldı.Karısı telefondaydı ve o cümleyi kuruyordu. “Asıl ihtiyacımız olan …(yazmadım ) ” Telefonu kapatıp Pamela ‘yı aradı o da aynı şeyi yaşamıştı. Artık hayatları devam ediyordu ve yarın yep ueni bir gündü. Jeff mutlu bir belirsizlik yaşıyordu. Teknik olarak yüzlerce yıllar yaşamıştı ama yarın ne olacağı hakkında hiçbir fikri yoktu. Ne olursa olsun yarın yeni umutlarda ye i bir gündü.

Yorum

Dil ve anlatım olarak çok sadeydi. Son derece akıcı ve anlaşır bir anlatımı vardı. Tasvirler az ve özdü.  Karakter ve yer isimleri sıkıcı seviye de fazla değildi. Okumanızı tavsiye ederim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Çok güzel mutlaka okuyun.

  2. Güzel olmuş elinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir