1. Anasayfa
  2. Genel Kültür

Ortofoto Nedir?

Ortofoto Nedir?
ortofoto
0

Ortofoto Nedir?

Aynı düzlemden, eşit aralıklı farklı açılardan çekilmiş resimlerin bilgisayar ortamında birleştirilip, geometrik olarak dengelendikten sonra ortaya çıkan mega fotoğraflardır. AutoCAD, NetCAD ve Photoscan gibi yazılımlar ile oluşturulup kontrol edilebilir. Yine aynı yazılımlar kullanılarak bu fotoğrafların açısı ve boyutu fotoğrafın koordinat kazanmasına olanak sağlayacak şekilde ayarlanması sağlanır.

Geometrik olarak dengelenmiş ve koordinat sistemine oturtulmuş bir ortofotonun herhangi bir yerinden alınan koordinat ile araziden gerçekten ölçülen koordinatlar yüksek kalitede tutarlıdır.

Ortofoto Nasıl Yapılır?

Ortofoto oluşturmak için öncelikli olarak sahip olunması gerekli gereçleri sayalım.

  • Drone, İHA, Uçak vb araçlar yardımı ile yüksek irtifadan çekilmiş fotoğraflar. 
  • İrtifadan dolayı ve buna rağmen kaliteli sonuçlar çıkarabilecek kaliteli bir fotoğraf makinesi.
  • AutoCAD, NetCAD ve Photoscan yazılımlarından herhangi biri, tercihen Photoscan olabilir.
  • Yüksek işlem gücüne sahip bir bilgisayar.
  • Koordinatlı fotoğraflar istiyorsak, Harita ölçüm cihazları ve araziden çekim öncesi hazırlanmış hava poligonları.

Yüksek irtifadan çekilmiş fotoğrafları bilgisayarınıza bir klasör içerisine aktarın. Yazılım ile birleştirin (hepsinin ki farklı olduğundan şimdi girmeyeceğim. Ama yakında bir yazısını ve ona mütabiken bir video anlatımını hazırlayacağım) Koordinatları belirli bir ortofoto istiyorsanız kullandığınız yazılımdan, referans noktalarına ölçtüğünüz koordinatları girin ve fotoğrafın dengelenmesi için işlenmesini bekleyin.  Fotoğraf muhtemelen çok büyük bir boyutta olacaktır. Eğer fotoğrafınızın istemediğiniz kısımlarını Photoshop benzeri bir yazılımdan kırparsanız resminizi daha kolay kullanabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir