1. Anasayfa
  2. Çizgi Roman

Phantom Stanger Kimdir?

Phantom Stanger Kimdir?
Phantom-Stanger
0

Phangom Stranger, Türkçe Hayalet Yabancı DC Comics tarafından yaratılmış kozmik bir varlıktır. İlk görünümü Ağustos 1952 yılında Phantom Stranger #1 ile olmuştur.

Carmine Infantino ve Sy Barry tarafından DC Comics için yaratılmış güçlü bir varlıktır. Adalet Birliği, Adalet Birliği Kara, Büyü Nöbetçileri gibi çeşitli ekiplere yardım amaçlı katılmış ama hiçbirinde daimi olarak kalmamıştır.

Hayalet Yabancı dışında Yüzsüz Kardeş ve ya Gri Yürüyen de denilmektedir. Bu ikinci takma adlar tıpkı Batman ‘a Gotham Yarası ve ya Superman ‘a Çelik Adam demek gibidir. Adı değil ama onu ifade eder.

Milyonlarca yıl önce Sonsuzluk Kayasında ki Büyücüler tarafından işlediği suçlardan dolayı yargılanmıştır. Suçları söylenmemiş olsa da ismini duyurmaya çalışan bencil bir adam olduğundan dolayı cezası da adını unutmak olmuştur. Adını ve geçmişini bilmeden aşağıladığı insanların arasında sonsuza dek gezmek ile lanetlenmiştir.

Phantom Stranger ile birlikte o gün Pandora ve adı bilinmeyen birisi daha yargılanmıştır tabi ki bunlar New 52 ‘de ki hikayedir. Bunun dışında karakterin kabul edilen 4 hikayesi daha vardır.

  1. İncil de belirtilen tanrının gazabından melekleri koruyan bir varlıktı. Bu makus talihe dayanamayan Hayalet Yabancı intihar eder. Bu şekilde öbür dünyaya geçmesi yasaklanır. Bedeni diriltilip insanların arasında sonuza dek gezmek üzere lanetlenir.
  2. Hayalet Yabancı Yahudi kaynaklarında belirtilen İsa döneminde yaşamış bir insandır. Bir gün Yahudilerin kralı olacak kişinin doğduğu duyulunca kral o çocuğun (İsa ‘nın ) öldürülmesini emreder. Adı İshak olarak bilinen kişi İsa ‘nın yakalanmasında rol oynar. Bunun üstünde dünyada sonsuza dek dolaşmaya mahkum edilir.
  3. Bu sefer karşımıza Uzay – Zaman döngüsüne yakılan bir varlıktır. Evrenin sonu yaklaşırken umutsuz bir gurup büyük patlamaya enerji aktarmaya çalışır. Aynı bilim insanı gurubu bir şekilde Hayalet Yabancı ‘nın Anti Yaşam Denkleminin bir avatarı olduğunu zannederler. Büyük patlama ışınına yakalanan Hayalet Yabancı bir portal ile kayıp olup evrenin döngüsüne kapılır. Nihayetinde gerçekliğe ayak bastığında Kozmik bir varlık Olan Hayalet Yabancı ‘ya dönüşmüştür.
  4. Şeytan tanrıya isyan ettiğinde Phantom Stranger ‘de bir melekti. Ne tanrıya ne de şeytanlara katıldı. O bir düşmüş melekti. Bu suçundan dolayı savaş sona erince dünyada sonsuza dek yürümeye mahkum edildi.

Karakterin başka bir çok ismi ve hikayesi vardır. Bunların çoğu tahmin ve ya efsanedir Hatta bir bölümde Superman ve Wonder Woman ‘in çocuklaırnın bir gün Hayalet Yabancı ‘ya dönüşeceği ima edilmiştir.

Gerçek anlamda adını bilen çok az kişi vardır. DC ‘nin En kara gecesinde ve daha bir çok seride ortaya çıkmıştır. Ne zaman olaya dahil olsa bir yerlerden Spectre ‘de çıkıp gelir. Ya da ne zaman Specre bir olaya dahil olsa Phantom Stranger çıkıp gelir. Bu ikili bir şekilde hep rakiptir.

Injustice ‘de Spectre Superman ‘in tarafını tutunca Phantom Stranger onu uyarıp insan işlerine karışmaması için uyarmaya gelir. Fakat Spectre onu Satürn ‘de öldürür.

İnjustice ‘de Pantom Stranger ‘i harcamış olsalar da aslında çok daha güçlüdür. Spectre ve Phantom Stranger ‘in savaştığı bir hikayeye DC ‘nin yegane tanrısı Presence müdahale etmiştir. Presence ‘nin dediğine göre Mücadeleleri biraz daha devam etse evrenin yapısına zarar verebilirmiş.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir