1. Anasayfa
  2. Çizgi Roman

Presence Kimdir?

Presence Kimdir?
presence-kopek-hali
1

Presence, DC Comics tarafından 1940 yılında oluşturulmuş kurgusal bir varlıktır. Türkçe kelime anlamı “Varlık” demektir. DC Universe’nin en güçlü karakteri olarak gösterilir. Hiç bir şey yokken boşlukta tek başına durduğu tasvir edilmiştir.

Buna ek olarak DC Comcis evreninde gerçek tanrılar da vardır. İsa ya da Buda gerçektir. Zeus, Odin hatta Allah’a bile pek çok konuda değinilmiştir. DC Comcis böyle durumlarda birbirinden bahsetmeden konuyu geçiştir. Olayın gerçekleştiği yere göre birisi güç kazanabilir. Örneğin Müslüman ülkelerde ki bir vakada Allah’a dua eden birisi duasına karşılık bulabilir. Avrupa da bir vampiri durdurmak için kutsal su kullanılabilir. DC Comcis böyle durumlara hiç karışmadan ya da açıklık getirmeye çalışmadan konuyu işler.

DC’nin tam olarak kabul etmediği bir şey olmasa da Jerry Sigiel’in kendisini tasvir ettiği var sayılır.

  • Adı: Presence
  • Yazar: Jerry Siegel
  • Çizer: Bernard Baily
  • Yayımcı: Delective Comics

Karakter Tarihi

İlk olarak DC Comics tarafından Şubat 1940’da yayımlanan More Fun Comic #52 ”’ ilk olarak görünmüştür. DC çizgi romanlarının ilahi anlatıcı sesi olarak (The Voice) olarak tanıtılmıştır. DC Comics evreninin en güçlü tanrısı ve DC’nin yaratıcısıdır.

Presence Özellikleri

DC comic çizgiromanları bir çok kozmik tanrı barındırır ama bu tanrılar arasında ki tartışmasız en güçlü olanıdır. Binlerce tanrısal karakter varken diğer hepsini yaratan ve ya yaratanları yaratan tanrı Presence’dir.   DC evreni bomboş iken o boşlukta durmaktadır. Önce 4 varlık meydana getirir. Bu varlıklar ondan sonra DC’nin en güçlü tanrılarıdır. Bütün güçlerine rağmen dördünü de hiç zorlanmadan yok edebilir. Neredeyse hiçbir olaya müdahil olmaz. Olayları sadece izler ve gelişimini takip eder. İlahi bir sebepten iyi ya da kötü değildir. DC kaynaklarından anlaşıldığına göre hasar aldığı zamanlar olmuştur ama yine aynı kaynaklara göre bu hasarın onu öldürmesi ya da yok etmesi mümkün değildir.

Olaylar çok kontrolden çıkmaz ise ya da olaylar doğası gereği ilahi varlıklar arasında geçmiyor ise Varlık’ın sözü edilmez. Mümkün mertebe DC onu göstermez. Evrenin yaratılışı ya da kendi amacına daire gerçek bir ipucu yoktur. Konuştuğu ya da nasihat verdiği anlarda bile sadece olayı ilgilendiren genel konuşmalar yapar.

presence - dc comdis tanrısı
Varlık – Presence

Bazen nasihat veren adam bazen de bir köpek gibi görünebilir. İstediği şekilde istediğine görünebilir. Göründüğü hiçbir şekil gerçek görünüşü değildir. Spectre’nin arayışında çok uzun sakallı bir adam gibi gözükmüştür ama bu da onun gerçek formu değildir.

Çok daha nadir olarak olaylara müdahale eder. Örneğin evrenin varlığını tehdit edebilecek boyutta ki kozmik olaylara müdahale edebilir. Spectre ve Phantom Stanger‘in yaptığı kısa bir savaşta evrenin yapısı hasar görmüştür. Presence bir köpek olarak gelip savaşı durdurmuştur. Bu olaylara güç müdahalesi yapmamış sadece hareketlerinin sonucunun neler olduğunu ve ya olabileceğini anlatmıştır. Başka serilerde bu ikisi mücadele etse de bir müdahale gelmemiştir. Justice League: God Amoung Us ‘da Spectre’nin Phantom Stranger’i öldürmesine bile müdahale etmemiştir.

Güç müdahalesi yapmamasının sebebi kimsenin onun sözünden çıkmaya cesaret edememesidir. Onun kim ve ne olduğunu bilen hiçbir varlık onun sözlerini yabana atamaz.  Çok çok nadir durumlarda bir duaya karşılık verir. Adalet birliğinin öldürüldüğü bir seride, Spectre’nin duasına karşılık vermiştir.

DC Comcis ve Marvel’in karşılaştırıldığı bir seride İki Tanrı kardeşten bahsedilmiş ve “Her ikisi de diğeri olmayan her şeyi kapsar” denmiştir. Bu kardeşlerin Stan Lee ‘yi tasvir eden One Above All ve Jerry Siegel’i tasvir eden Presence‘nin kardeş olduğu varsayılabilir.

Presence’nin Görüldüğü Yerler

  • The Voice olarak bilindiği gibi The Hand yani El olarak da bilinir. JL Unlimited animasyon serisinde Batman, Green Lantern ve Wonder Woman geleceğe yolculuk edip Kronos isimli kötü bir zaman gezginini durdurmaya çalışmıştır. Zamanın başına gitmeye çalışan gezgini GL ve Batman takip etmiştir. Zamanın başlangıcı olarak ufukta görülen el Presence’nin elidir.
  • Green Lantern animasyon serisinde yine bir zaman gezgininin zamanın başına gitmeye çalışması sonucunda Presence’nin eli görünmüştür.
  • Luciffer dizisinin 5. sezonunda kısa bir şekilde gösterilmiştir. DC dizilerinde bile Valrık’ın gücü ve varlığı reddedilemiyor.
  • Bir form olarak göründüğü yerler ise saymak ile bitmez. Genellikle çizgi romanlarda görünür ve her birisinde farklı bir şekilde ortaya çıkar.

Kaynak: Wikipedia

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. DC evrenin en güçlü varlığıdır. Bu varlık DC nin diğer tüm tanrıları da dahil her şeyin üsütndedir. Bazılarına göre çizerin kendisini nitlemesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir