Oz Kitabı Özeti Nasıldır?

Oz Kitabı Özeti Nasıldır?
adam-fawer-oz-kitabi
0

Adı: Oz
Yazar: Adam Fawer

OZ Kitabı Özeti

Doroty isimli küçük bir kız vardır. Babası ve annesi yoktur. Teyzesi ile birlikte kalıyordur. Teyzesi iyi birisi değildir. Fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamaktadır. Doroty’nin en iyi dostu köpeğidir. Yakın komşuları konuşmayan bir çocuk vardır fakat konuşmadığından pek iyi dost sayılmazlar. Oradan geçmekte olan bir şey konvoyu zincirleme kaza yapar. Kazaya takılan bir araç kasabada konaklar. Ailenin oğlu Dorory ile gezmeye çıkar. Çiftlikte kazada kaçmış olan bir aslan ile karşılaşırlar. Bu olay neticesinde kız bayiler ve Uyandığımda bir fırtına yaklaşmaktadır. Kendisini küçük bir kulübe yatar kulübe fırtınada havalanır. Havada birden durur Kapıyı açtığında Artık dünyada olmadığını fark eder. Bizimkine hiç benzemeyen her şeyin ters olduğu bir dünyada sıkışmıştır. Hayvanların ve suyun konuşabildiği gökyüzünün sarı olduğu bir yere.

Burada bir robot konuşan bir aslan ve konuşan bir korkulukla bir maceraya atılır. Daha sonradan olaya İris isminde bir Yapay Zeka da dahil olur. Olayların neticesinde bütün maceranın dünyamızı görebilen bir gözlük olduğu planı ise ilişkin yaptığı belli olur. İris bunu kötülük olsun diye yapmamıştır. Hasta olan yaratıcısını kurtarmak için. Hikayenin sonunda Doroty eve döner. Artık teyze senden hiç korkmuyor dur.

İlginç

Muhtemelen kitabının en ilginç yanı girişindeki teşekküre bölümünün tamamını Türkiye’ye ayrılmış olmasıdır.

Yorum

Adam Fawer Bence hala iyi bir yazar. Fakat neden böyle gereksiz bir kitap yazdığını merak ediyorum. Muhtemelen cevabı Kolay para arzusu olamaz.  Lakin bahanesinin de ne olduğunu pek bir merak ettim.  

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir