1. Anasayfa
  2. Dizi ve Film

Taht Oyunları Kitabı Özeti Nasıldır?

Taht Oyunları Kitabı Özeti Nasıldır?
taht-oyunlari-kitabi
1

Hakkında Bilgi

Seri: Ateş ve Buzun Şarkısı

Adı: Taht Oyunları

Yazarı: George R. R. MARTİN

Sayfa Sayısı: 850 sayfa

Yayıncı: Epsilon Yayınları

Çevirmen: Sibel ALAŞ

Özet

Binlerce yıl önce ilk insanlar karaya çıktıklarında, sonsuz gibi görünen arazide yanlız olmadıklarını anladılar. Görece daha kısa olan buranın sert ve soğuk iklimine alışmış yerli insanlar da vardı. Kendilerine ormanın çocuları diyorlardı. Kadim ve eski olan büvet ağaçlarına beli belirsiz yüzler kakıp onlara tapıyorlardı. Tanrıların bu yüzlerden büvet ağacı aracılığıyla kendilerini gördüğüne inanıyorlardı. Ancak yazların on yıllar kışların ise bir insan ömrü sürebildiği bu yerde başkalarıda vardı. Soğuk gecede karanlığın içinden geliyorlardı ve kimse ile dost değillerdi. Ak gezenler ölüleri uyandırıyordu. Dev ulu kirtlar parçalıyordu ve daha niceleri.


Bu karmaşada ilk insanlar ve ormanın çocuları bir anlaşma yaptı. Gece ve kış atlatıldı. Büvet ağaçları kutsal kabul edildi. Hepsine yeşil peygamberler tarafından yüzler kakıldı. Orman, Ormanın Çocuklarına düz araziler de ilk insanlara bırakıldı. İlk insanlar Yaz ve kışın birleştiği yere bir duvar(sur) inşa ettiler. Burayı koruyan gece nöbetçileri ve duvar(sur), insan kabilelerinin iç olaylarının dışında bırakıldı. Nöbetçiler kralların ve lortların sofralarında yemek yedi. Malzeme ve asker ihtiyaçları karşılandı ama asla kabileler arasında ki olaylara karışmadılar. Bir kaç kısa kış ve yazdan sonuçta yüzlerce yıldan sonra artık bunlar yaşlıların çocuklara anlattı hikayelere dönüştü. Bu hikayelerden geriye sadedece Sur kaldı. Nöbetçiler görevini yapmaya devam etti.

Yedi parça halinde yedi krallık kuruldu. Yıllarca süren bu düzenin ardından Targaryen hanedanının karlı Kral Aegon ejderhalara sahip oldu. Bütün krallıklara diz çöktürtüp hepsini birleştirdi. Kral toprakları isimli yere ve Kırmızı keleye sahip oldu ve adı o günden sonra Fatih Aegon olarak anıldı. Soyundan gelen Targaryenler onun ölümü ardından yönetmeye devam etti. Ama ejderhalar zaman içinde öldü ve deli kral başa geçti. Deli kralın yaptığı zulme dayanamayan halk isyan etti. Ve sonuçta Kral ve hanedanı katledildi. Bir kaç üyesi ise kaçmayı başardı.

Bu savaşın sonunda isyanı başlatan kişi olan Robert Baratheon tahta oturdu.  Robert iyi bir savaşçı ve adam ama kötü bir kraldı. Üstelik güce düşkün ve güçlü bir hanedan olan Lannister hanedanından evliydi. Etrafı sürekli taht oyunları ile doluydu. Aslımda Stark hanedanımdan evlenecekti. Starklar güçlü ve sert indanlardı. Ama nişanlısı Deli Kral tarafından kaçırılmış ve öldürülmüştü. En başta isyan etmesinin sebebide buydu. Kral Robert Baratheon bir kazada(!) ölür. Yerine oğlu(!) Jofrey Baratheon geçer. Kralın öldüğü gece sarayda bir kıyım yaşanır.
Devamında ise:

  •  Eski kralıl kralıl eli(veziri) Ned Stark yeni kral tarafından kafası kestirtilir. Oğlu isyan eder ve Kuzey Kralı ilan edilir.
  • Ned’in kızı Sansa kral tarafından esir alınır.
  • Kraliçenin erkek kardeşi (gizli sevgilisi ve yeni kralın biyolojik babası) Ned’in oğlu yeni Kuzey Kralı Robb tarafından yenilip esir alınır.
  • Kaçan ve son Tageryanlaran olan Deny Tagaryen yeniden ejderhalara sahip olur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Okumaya ve izlemeye değer bir seri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir