1. Anasayfa
  2. Çizgi Roman

Adalet birliği Nedir?

Adalet birliği Nedir?
justice-league
2

Adalet birliği; Batman, Superman, Wonder Woman başta olamak üzere 7 kişilik ana ekipten oluşan bir Süper kahraman ekibidir. Ekibin temel üç üyesi dışında kiler zaman içinden değişebiliyor ve ya yerini başkasına bırakıyor.

Örneğin Flash karakteri her zaman vardır, ama bazen Wally West bazen Barry Allen olur. Başka bir örnek ise Green Lantern(GL) ‘dir. Green Lantern bir uzay polis kuvvetinin üyesidir ve yerini başka bir GL alabilir.
DC Comics’in son kurgusuna göre son üyeler şu şekildedir.

  1. Batman – Bruce WAYNE
  2. Supeman – Clark KENT
  3. Wonder Woman – Diana Prince
  4. Green Lantern – Hal JORDAN
  5. Flash – Barry ALLEN
  6. Aquaman – Artur CURRY
  7. Chyborg – Victor STONE

Burada bahsedilen 7 üyenin dışında  DC evreninde ki karakterlerin yarısı dahildir ve ya girip çıkmıştır. Ekibin kurulma sürecine genellikle Batman öncülük eder. Darksaid ve ya Mongul gibi gezegen işgal eden süper kötülere karşı birlikte savaşırlar.

Ekibin her üyesi diğerlerinden bağımsız olarak kendi kötüleri ile de savaşır. Bu savaşlara bazen ekipten bir ve ya bir kaç kişi dahil olabilir.
Yayınlandığı ilk günden berri büyük başarı elde eden çizgi roman serisi önce gelen Justice League ve onu takip eden Justice League Ulimited(JLU) ile popülerliğini iyice arttırmıştır. Okuyucu ve izleyicinin sevdiği bu animasyon serilerinin yanında, okuyucunun pek benimsemediği New 52 gibi yayınlarda bulunur.

Şu an ki en son sürümleri olan Rebith ve Reborn serileri New 52 karmaşasını temizlemeye çalışmaktadır. Bu hikayelerden hiç biri diğerinin yerine yazılmamıştır sadece başka bir paralel evrende geçer. Bu versiyonlar arasında İnJustice ve Justice Lodrs gibi kötümser senaryolar da bulunmaktadır.


Adalet Birliğinin üç farklı barınma mekanı vardır.

1. Hall of Justice / Adalet Salonu:

Metropolis şehrinde bulunan bu bina Adalet Birliğinin bir çok serisinde gözükür. Bazı senaryolarda Adalet Birliği diğer üsleri kullanırken burası bir müze olmuştur. Önemli savaşlardan bazılarının burada gerçekleştiği üs Adalet Birliğinin kuruluş evrelerinde her zaman görülür. Çoğunlukla toplantı salonu ve bilgisayarlardan oluşan üssün girişinde orijinal yedilinin dev heykelleri de bulunur. DC evreninde Flash, Supergirl, Legend Of Tomorrow gibi dizilerin orak savaşlarında da görülür. Ayrıca gerçek bir binadan esinlenilmiştir.

2. Watchtower / Gözlem Kulesi: 

Dünyanın yörüngesinde bulunan bir uydu tesistir. Dünyanın her yerinde ki olaylara eşit ve hızlı müdahale etme amacı ile kurulmuştur. İçerisinde ışınlanma bölmeleri ve bazı serilerde büyük silahlar da bulunur. Hangarları, gemi indirme tesisleri, kişisel odalar, antrenman ve simülasyon odaları ile oldukça büyük bir tesis olduğu söylenebilir. Bu üssün bütün tasarımları ve masrafları Batman tarafından karşılanmıştır. Ayrıca yine Batman tarafından tasarlanmış en ileri teknolojilerle donatılmış uzay gemilerinden de oldukça fazla sayıda bulunmaktadır. JL animasyon serisinde Batman üssü bir işgal üssüne çarptırarak dünyayı kurtarmıştır. JSU animasyon serisinde de altında “Çifte füzyon silahı” isimli bir silah bulunmaktadır. Justice League Doom ‘da bu üssün enerji ve teknolojisine başka bir üs entegre edilerek bütün gezegenin etrafında elektromanyetik bir kalkan yapılmıştır.

3.Moon Tower / Ay Üssü:

Bu üs temel olarak bir karargah sayılmaz. Batman gizlice inşa etmiştir. Superman da Batman’ın kendisini gizlice izlemesinden sıkıldığı bir gün Batman ‘ı takip eder ve kazara bu üssü bulur. Bir savaş sırasında Superman Oğlu ve karısını buraya saklamıştır. Başka bir alternatif evrende Adalet Lordları böyle bir üsse sahiptir ve orada dünyayı kontrol etmek için bir bomba inşa etmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Dc comic ‘in yaptığı efsane takım. Sonra bi film bile çekmeyip batırdılar

  2. Konunun geçtiği evrene göre başka yerler de var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir