1. Anasayfa
 2. Çizgi Roman

15 Maddede Batman Kimdir?

15 Maddede Batman Kimdir?
Batman
17

Batman, BobKane ve Bill Finger tarafından Delective Comics için yaratılmış kurgusal bir süper kahramandır. Yarasa şeklinde giyinen zengin bir adam olan Bruce Wayne isimli adam ailesinin ölümünden etkilenerek geceleri Gotham şehrini korumaktadır.

1 – Batman Kimdir ?

DC Comics tarafından yaratılan bir Süper kahramandır. Bob Kane ve Bill Finger tarafından yaratılmıştır. Aslında hiçbir süper güce sahip olmayan Bruce Wayne isimli bir milyarderin para, zeka ve fiziksel yeteneklerini sonuna kadar seferber edip yaptığı kahramanlıkları konu alır. Daha çocukken anne ve babası bir sokak arasında gözünün önünde öldürülen Bruce bu olayın etkisi ile girdiği yolda her tür fiziksel ve zihinsel eğitimi aldıktan sonra kendisini Gotham şehrinin koruyucusu ilan etmiştir.

DC Comics ’e göre dünyanın en zengin 3 kişisinden birisi olan Bruce Wayne parasını ve kaynaklarının gizliden gizliye Batman olmak için gerekli olan kaynakları temin etmeye harcamaktadır. Başta Gotham olmak üzere tüm dünyayı korumaya yeminlidir.

2 – Superman Sorunu !

Batman ve superman
Batman ve Superman

1938 yılında o zaman ki adı ile Delective Comics olarak bilinen DC Comics şirketi Superman’ın başarısının ardından daha çok Süper kahraman üretme çabasına giriştiler. Batman de işte o girişimlerin sonucunda ortaya çıktı. Belli başlı bazı kahraman özelliklerinin (onur, erdem gibi) dışında tamamen sıradan bir insan olarak Superman ‘e zıt bir karakter olarak tasarlandı.

Superman ne kadar renkli ise Batman o kadar siyahtır. Superman ne kadar uzaylıysa Batman o kadar insandır. Kısaca Batman dünyalı Superman ‘dır. Thomas ve Marta Wayne aslında Jor ve Lara El gibi bilim insanları olmasalar da eğer patlayan Dünya gezegeni olsa ve Krypton gezegenine bir çocuk gönderiliyor olsaydı kesin yola çıkan bebek Bruce Wayne olurdu.

Superman ve Batman arasında ki ilişki bir çok çizgi roman boyunca irdelenip durmuştur. Bazen düşman bazen dost olsalar da genel anlamda müttefikler ve her zaman birbirlerine saygı duyarlar. Özellikle bu ikilinin savaşı tüm çizgi alemde dikkate alınır. Bu durum Superman v Batman: Adaletin Şafağı (Batman v Superman: Down of Jusice) filminde de görülmüştür.

Superman ve Batman ‘in savaşı genellikle geek ‘lerin insafına kalmıştır. Lakin “Neden hep Batman Kazanıyor?” isimli yazımda buna detaylı olarak incelemiştim. Gidip okumaya üşenenler için kısaca özet geçelim.

Bir ortalama istatistik tutup bazı savaşlara baktıktan sonra şu 7 çıkarımda bulunmuştum

 1. Hep batman kazanmıyor. Kayıp ettiği de var.
 2. Superman ‘in kazanmasının hikayeye katkısı yok.
 3. Superman, Batman ‘in kazanmasına izin veriyor.
 4. Batman hep hazırlıklı.
 5. Batman DC ‘ye Superman ‘den daha çok kazandırıyor.
 6. Uzaylı vs İnsan olarak düşününce insanın kazanması normal
 7. Batman hile yapıyor.

yukarıda ki çıkarımların bir ortalaması olacak nitelikte Dawn of Justice filminde de Batman ‘in kazandığı söylenebilir.

Belki de okuyucu Batman’i bir insan olduğu için sevdi ama Bruce Wayne ‘ye göre “Batman ne kadar maske ise Bruce Wayne de o kadar maskedir” sözleri ile aslında bir kişilik bölünmesi yaşadığı da ortaya atılmıştır. Batman içinde özel olan durum budur. Superman dahil tüm kahramanların Kahramanlık ikinci belki de üçüncü kimliğidir. Onlar aslında aramızda dolaşan sıradan insanlardır. Lakin Batman için durum özeldir. Batman kendini Batman olarak görür, ona göre Bruce Wayne aslında Batman ‘in taktığı bir maskedir.

3 – Olmayan Teçhizatlar

Batman Zırhı
Batman Zırhı

Baman ve Ironman arasında ki farkı herkes ayırt edebilir fakat bir çok açıdan da benzerdirler. İkisi de aslında olmayan teknolojileri kullanarak kahramanlık yaparlar. Ironman tamamını bir zırh olarak kullanırken Batman modüler olarak kullanır. Tabi ki yine de Batman bir Ironman sitilinde bir zırha sahiptir.

Evet yeri gelmişken söyleyelim Batman bir çok zırha sahiptir. Mesela Batman’in arabası (Batmobile) bir zırha dönüşebiliyor. Bu örneği Batman: Breave and Bold ‘da gördük. Başka zırhı olduğunu da Batman vs Robin ‘de gördük. Başka bir yerde de Batman ‘in bir Superman zırhı olduğunu görmüştük. Olaylar burada bitmeyip sinemaya taşınınca Batman yine bir zırh ile ortaya çıkıp Batman v Superman filminde giydi. Tabi ki de bu zırhın aslında Batman : The Dark Knight Return 2 ‘de ki zırhın kopyasıydı. Kesinlikle izlenmesi gereken Batman animasyonları arasındadır.

Batman ‘in teçhizatlarına sadece insan silahları dahil değildir. Batman Korkunun Sarı yüzüğünü takıp Sinestro Corps ‘a ve İradenin Yeşil yüzüğünü takıp Green Lantern Corps ‘a dahil olmuştur. Green Lantern Savaşı hikayesinin içine dahil olarak tüm Justice League üyeleri ve dolayısıyla Batman ‘de Ölümün siyah yüzüğünü takıp Black Lantern ‘lere ve yaşamın beyaz yüzüğünü takıp White Lantern ‘lere dahil olmuşlardır. Bu kadar irade ile bir Yeşil Fener yüzüğünün onu bulmaması zaten garip olurdu.

Green Arrow GL yüzüğünü takıp ancak bir ok yaratabilmiştir. Lakin Batman ilk takışında ailesinin tam modelini oluşturabilmiştir.

Batman genellikle o dönemin teknolojisinde olmayan teçhizata sahiptir. Nereden buluyor sorusu ise Wayne Endüstrisi olarak cevaplanabilir. Wayne Tech ‘in AR-GE departmanı bilmeden Batman teçhizatları geliştirmektedir. Sivil güvenlik ve Askeri projeler kapsamında geliştirilen her tür teknolojiye ordudan bile önce bir erişim imkanı sağlıyor.

Batman ‘in kendi zekasının da çok yüksek olduğunu hatırlamak gerek. Mühendislik fakültelerini bitirmiş birsi olarak birçok teknolojiyi kendisi de icat etmiştir. Sinema evreninde özellikle Kara Şövalye (Dark Knight) serisinde çok bahsedilmese de Batman birçok alanda ustadır da. Ara sıra karşılaştığı uzaylı teknolojileri, kendi icatları ve Wayne Tech icatlarını birleştirip bugün olmayan teknolojileri kullanmaktadır.

Batman: Gotham’ın Gaz Lambaları filminde Batman ’in bir motosikleti vardır. Filmi izlemeyenler bunun nesi özel diyebilirler fakat bu film aslında Alternatif bir gerçeklikte Eski İngiliz şehrinde geçmekte ve herkes ata binmektedir. Yani çıkarım şu eğer insanlar ata biniyorsa Batman motosiklete binebilir. Bugün insanların süper jetlere sahip olduğu bir dünyada Batman de doğal olarak karada, suda ve havada gidebilen, görünmez olabilen kurşun kaplama bir jete sahiptir.

Olmayan icatların meyvesini yiyen Batman bu şeklide hep avantajlı durumdadır. Bazen bu icatlar o seviyeye ulaşır ki Batman ‘i uzayda meteor avlarken (Batman: Breave and Bold) veya bir zırh ile Superman ‘i (Batman: Down of Justice) döverken görebilirsiniz.

Bir dönem Batman‘in kullandığı cihazların isimleri de çığrından çıkmıştı Batarang, Batmobile, Batcave derken her cihazın başına Bat eki gelmiştir. Örneğin Yarasa Köpek Balığı Kovucu gibi. Sonunda DC bazı cihazların önünde ki Bat ekinden vazgeçti.

4 – Çünkü O Batman

Genellikle Batman için kalıplaşmış bir cümle vardır “Because He is Batman = Çünkü O Batman” çok açıklayıcı olmamakla birlikte çok kibirli bir tanımdır. Bir olayı Batman’ın yapabilme kapasitesinin açıklama kısmını yok eder. Green Lanern yüzüklerinin ve ya Wonder Woman ‘ın Doğruluk kementinin (Hestia’nın Kementi) bir açıklaması yoktur ama insanlar Batmobil ‘in teknolojilerini merak ediyor. Tutup da Çünkü o Batman derseniz tıpkı Batmobil gibi Batman ‘in açıklanabilir çalışma prensiplerini hiçe saymış olursunuz.

Evet insan üstü sayılabilecek seviyede irade ve zekaya sahip yine de açıklanabilir şeylerdir. Bunları da okuyucu çoğunlukla bu şekilde kabul eder. Gerçek anlamda kimsenin Bruce Wayne’nin o kadar şeyi ne ara öğrendiğini merak ettiği yok ama psikoloji de de uzman birisi olarak “Ben niye geceleri çatılarda geziyorum” sorusunu kendisine sormasını bekliyor çünkü o bir dahi.

5 – Yarasa Adam değil Batman

Yarasa Logosu
Göğsündeki Yarasa Logsu

Örümcek adam ve ya Demir Adam derken kimse rahatsız değil isterseniz Spiderman ve ya Ironman da diyebilirsiniz. Asıl sorun Yarasa Adam derseniz ortaya çıkıyor. Bunun sebebi de genel anlamda Batman gibi ciddi, ağırbaşlı ve zeki birsinin böyle bir şeyle bağdaştırılmasının zor olmasıdır. İngilizcede bile Batman kelimesi Bat Man olarak bağdaştırılmadan kullanılmaya alışılmış durumdadır.

İnsanlar bu durumu yani Yarasa ve Adam mevzusunu birbirine karıştırmadan da mutlu olabiliyorken DC Comics bu olayı zora sokmaktadır. Çünkü DC evreninde bir de Man-Bat vardır. Bu da Yarasa özellikleri kazanan ve yarı yarasaya dönüşen bir adamdır. Olaylar Gotham şehrinde geçer ve deneyler Wayne Laboratuvarlarında yapılmıştır.

The Big Bang Teory den Sheldon’un da sorduğu bir soru vardı “Eğer Man-Bat, BatMan ‘i ısırırsa ManBAtMan ‘mi olur ve eğer bu ManBAtMan Yarasa Adam kostümü giyerse ManBatManBat mi olur” evet olay giderek karışıyor biliyorum ama DC bu konuyu da çok umursamıyor gibi görünüyor.

6 – Kadınların Yarasa Sevgisi

Catwoman ve Batman
Catwoman ve Batman

Genç yakışıklı bir milyarderin çok sık sevgili değiştirmesini kimse yadırgamayabilir fakat Yarasa kostümü içinde bile onlarca kız düşürmeyi başaran Batman, Acaba kadınlar Yarasa mı seviyor sorusuna neden olmaktadır. Batman Daima filminde de olduğu gibi kadınlar direkt yarasadan da etkileniyor.

Tabi sorun sadece Batman filmleri değil birçok açıdan Batman ve Bruce Wayne tam bir kadın avcısıdır. Kadın Avcısı demenin çok rahatsız edici olduğunun farkındayım ama bilerek Çapkın demek istemiyorum çünkü o zaman ciddi ciddi zamparalığı kılıf altına sokmuş oluyoruz.

Peki neden mi kılıfa sokmak istemiyorum çünkü liste çok kalabalık. Muhtemelen hadi canım diyeceğiniz isimler listeye dahil ilk 10 tanesini size söyleyelim ve belirtelim normal kadınlardan oluşan bir ordu bu listeye dahil değil.

 1. Catwoman
 2. Batwoman
 3. Batgirl
 4. Wonder Woman
 5. Lois Lane
 6. Cheetah
 7. Harley Quinn
 8. Poison Ivy
 9. Black Canary
 10. Zatana

Bu listeye Batman ‘in oğlu ve yeni Robin olan Damian Wayne ‘nin annesi Talia Al Ghul ‘u ve daha nicelerini eklemedim.

7 – Normal de Kim

Çoğu Süper kahraman “Ben normal olmak istiyorum” kafasındadır. Tabi bu durumun geçerli olmadığı kişiler de var. Batman de onlardan birisidir. Bırakın normal olmak istemeyi denemiyor bile. Batman için bu hayat sadece Batman olmaktan ibaret. Batman, Wonder Woman ‘ın doğruluk kemendinin etkisindeyken “Kimsin ?” sorusuna “Batman” şeklinde cevap vermiştir. Yani ruhen de Batman olduğunu düşünüyor.

Ara sıra aşık olduğu olsa da kendisi dışında kimseye güvenmez. Hatta kendisine bile güvendiği söylenemez. Bunun en büyük kanıtı Justice League: Doom ‘da Superman’e ifade ettiğidir.

Superman: Bir gün gerekli olması durumunda tüm JL üyelerini durduracak planlar hazırladın. Kendini düşünmedin bile.

Batman: Bir planım vardı adı Adalet Birliği.

Justice League: Doom

Anladığımız kadarıyla kendisine de pek güvenmiyor. Bu güvensizlik ortamında Bruce Wayne kimliğini yitirip yek bir Batman olma yoluna girmeye başlamış oluyor. İşin komik yanı Batman ‘in kimseye güvenmediği çevresince de biliniyor.

Hem Supergirl ‘ün hen de Martian Manhunter ‘in farklı yerlerde Superman ‘e Batman ‘i kastederek “Bana hiç güvenmiyor” demişliği vardır. Superman ‘da ortak olarak “Alınma o hiç kimseye güvenmez” cevabını vermiştir.

Belki bilgi toplamak, belki de gizlenmek için normal olarak görünür de Mesela Batman sosyal medyada Johndoe297 nicnamesi ile tanınır. Batgirl ise Oracle olarak tanınır.

8 – Hazırlıklı Olmak

Batman kostümleri ve Yardımcı Karakterler
Batman kostümleri ve Yardımcı Karakterler

Tabi ki güçleri olmayan bir kahramanın en büyük silahı hazırlıklı olmaktır. Fakat bu durum Batman için bir süper güç halini almıştır. Olay her ne olursa olsun Batman o duruma kesin hazırdır. Az önce ki güvensizlik mevzusunda bahsettiğim gibi kendisi dahil herkes için hazırladığı planlar vardır. Bu planları yeri gelince kullanır ve arkadaşlarını ve kendisini durdurur.

JL: Unlimited ‘de kötüler kalabalık olunca

                Batman: Keşke böyle olacağını düşünseydim. (JL ekibi odaya girer)

                Batman: Tabi ya düşünmüşüm.

Batman ‘in hazırlıklı olduğu çıktığı durumlardan ilk 10 tanesi şöyledir.

 1. Green Lantern‘i durdurmak için korku gazı. Çünkü GL ‘nin gücü İradedir ve Korku da iradenin en büyük düşmanıdır.
 2. Chyborg ‘u durdurmak için daha tanıştığı ilk gün yazılımına eklediği uzaktan kapatma virüsü.
 3. Superman ‘i durdurmak için Kriptonit; yüzük, kurşun, hatta muşta ‘dan oluşan ve Batcave’de sakladığı bir koleksiyon.
 4. Wonder Woman ‘ı durdurmak için halisojen gaz. Bazen de kendi kemendi.
 5. Martian Manhunter ‘i durdurmak için suda sönmeyen yanıcı sıvıdan oluşan kimyasal bir bileşim.
 6. Flash ‘ı durdurmak için “Hız Tuzağı” filminde ki Hız Tuzağı kısaca belli bir hızın altında patlayan ve Flash’ı hiç durmadan koşmaya zorlayan bir bomba düzeneği.
 7. Tüm JL ekibini durdurmak ve ya yok etmek için uzayda ki üslerinin uzaktan kapatma kodu.
 8. Atlantis iletişim kanallarını izlemek ve dinlemek için erişim.
 9. Robin ‘i izlemek için izleme cihazı.
 10. Kendisini durdurması için kurduğu JL ekibi.

Anladık adam oldukça güvensiz. Kendisine bile. Lakin adamın radarından tanrılar bile kaçamıyor.

Superman: Apocalypse animasyon filminde Batman Darksaid‘i tüm Apokolips gezegenini yok etmek ile tehdit etmişti. Darksaid önce şiddet ile çözmeye çalışsa da Batman ‘in ciddiyetini anlayıp Supergirl ‘ü teslim etmişti.

9 – Kimseyi Öldürmeyen Adamlar

Hepimiz biliyoruz kahramanlar iyidir ve bu sebepten adalete inanırlar. Bu sebepten hakim ve cellat rollerini üstlenmezler. Tabi ki Wonder Woman gibi adalet anlayışı farklı olanlar da var. Çünkü bir defasında küçük bir kızı esir alan bir adamın kafasını kızın yanında kesmişti.

Eğer aileniz gözünüzün önünde öldürülseydi ya psikopat bir katil ya da Batman olurdunuz. Batman bir trajediden ötürü kimseyi öldürmez fakat kendisine tanıdığı istisnalar da vardır. Tüm bu istisnaların dışında DC birden son yıllarda çıkardığı Justice League filminde Batman ‘i bir avcıya dönüştürdü. Cinayet işlememek için silah bile taşımayan adam birden Batmobile ile insanları ezer oldu.

Batman bazı istisnalar tanır kendine demiştim ya işte Batman ‘in de elini kirletip öldürdüğü 10 kişi. Bu tam lise bile değil üstelik.

 1. Joker: Hem de bir kaç farklı seride ve ilk Batman filminde öldürmüşlüğü vardır. Genelde de hak etse de Batman: Dark Knight Rises ‘de de hayatını kurtarmıştır.
 2. Ra’s Al Ghul:İlk Kara Şövalye filmi olan Batman: Begin ‘de Batman Ra’s Al Ghul ‘u trenin içinde ölüme terk etmiştir.
 3. Reverse Flash: Alternatif bir zaman çizgisinde gerçekleşen bu olay Justice League: Flashpoint Paradox animasyon filminde görünüyor. Batman ki o zaman çizgisinde ki Batman Thomas Wayne, Reverse Flash‘ı arkadan kafasına tek kurşun ile öldürmüştür. Bu olay aynı ismi taşıyan çizgi romanda bir kılıç ile yapılmıştır.
 4. Bane: Arkam oyununun Orijin hikayesinde de Bane‘yi öldürmüştür.
 5. Green Arow: Alternatif bir dünyada Hitler’in ikizi olan Oliver Batman tarafından öldürülmüştür.
 6. Darksaid: Evet bu biraz garip gelebilir fakat Justice League: Final Crisis hikayesinin sonunda tüm evrene zulüm eden Darksaid Batman‘in kemerinde taşıdığı bir tanrı kurşunu ile öldürülür. (Not: Darksaid de Batman’i aynı anda vurdu yani ikisi de öldüler.)
 7. Two-Face: Batman: Daima filminde kazara-kasten olarak Two-Face‘nin ölmesine sebep olmuştur.
 8. Batman v Superman filminde rastgele öldürdüğü kişiler.
 9. Owlman: Kısaca Batma diğer boyutda ki Batman’i öldürmüştür. Onu bir kıyamet makinesi ile birlikte bir buz dünyasına ışınlamıştır. Bu olay da Justice League: Two earth Crisis ‘de geçmektedir.
 10. Çocukluğu :-(

10 – Kötüler Kötüler

Öyle görünmeyebilir fakat Batman ‘in çok fazla kötü düşmanı vardır. Bunlardan bazıları örneğin Silgi Adam ve ya Takvim Adam gibi saçma iken bazıları örneğin Joker gibi saçma olmasına rağmen güzeldir.

En kral 5 ve en saçma 5 toplam 10 kötü adamına bakalım:

En kral 5 kötü:

 1. Joker: tabi ki listenin bir numarası ve demir başı, suçun palyaço prensi. Eskiden komedyen olma hayalleri kurarken karısı ve doğmamış bebeğinin ölmesi sonucunda deliren bir adam. Bu hikayeyi Batman: Öldüren Şaka (Batman: Killing Joke) animasyonunda izleyebilirsiniz.
 2. Ra’s Al Ghul: Gölgeler birliğinin tamamı demek isterdim ama o zaman kaçamak bir cevap olurdu. Bu yüzden sadece liderlerini dahil edelim. Azaroth kuyuları sayesinde sürekli kurtulan ve neredeyse ölümsüz olacak bir uzunlukta yaşayan suikastçiler birliğinin lideri.
 3. Bane: Gelende salak gibi gösterilse de aslında iyi bir çete lideri, stratejist ve çok güçlü bir adamdır. Kendisine sürekli olarak enjekte ettiği süper güç serumu ile inanılmaz güçlü seviyelere çıkabilir.
 4. Penguin: Gotham‘ın suç çetelerinden en güçlülerden birisinin lideridir. Penguen gibi görünür konuşur ve hareket eder ama temelde şişman bir adamdır. Oswald Cobblepot aslında ailesinden gelen çok zengin bir adamdır.
 5. Posion Ivy: Türkçede Zehirli Sarmaşık olarak tanınan kötü karakterimiz. Geçirdiği bir kaza sonucunda doğal bitki yaşamını kontrol etme gücünü kazanmış ve yine bu kaza sonucunda akıl sağlığını yitirmiştir.

Baykuş Cemiyeti, Kedi Kadın, İki Yüz, Bilmece Ustası ve daha nice harika kötüleri de unutmayalım ama yazıp uzatmayalım da.

En saçma 5 kötü:

 1. Saat Kralı: Kafasının yerinde bir saat taşıyan ve zaman birimlerine takıntılı bir adamdır. Geçmişte bir olayı kaçırması yüzünden kafayı sıyırmıştır.
 2. Silgi Adam: Tek sayılık saçma bir karakterdir. Bir daha değinilmemiştir.
 3. Takvim Adam: Takvim konusuna takıntılı başka bir manyak işte :-D
 4. Katil Güve: Lolipop isimli bir cemiyete üye. Öyle başarısız bir kötü ki Batman onu kötü olarak ciddiye bile almaz.
 5. Uçurtma Adam: Bu saçma bir şekilde uçurma (planör) ile dolaşıp çete halinde suç ve soygun işleri ile uğraşan bir adam. Asıl saçma yanı DC arada bahsedip tarihe gömmeye çalışmıyor.

Tıpkı ilk liste de ki gibi Göz Adam, Çılgın Yorgan gibi başka saçma kötüler de var.

Ortada her iki listeye de dahil olamayan başka bir kötü de var. Adı Bat-Mite. Aslında bu bir insan bile değil 5. boyuttan gelen bir yaratık. Eğlencesine Batman ile uğraşır. İnanılmaz doğa üstü güçleri vardır. Gerçekliği eğebilir, Zamanı ve maddeyi manüpule edebilir. Bir çeşit büyü gücü varıdır. Superman’a takıntılı olan Mr. Mxyzptlk ‘ın Batman versiyonudur.

Son olarak belirtelim Batman ‘in çok fazla kötü karakteri vardır. Belki de DC ‘de en çok kötüye sahip olan kahramandır.

11 – Tanrı Seviyesi

DC Comics evreninde bir çok tanrısal karakter varıdır. Kahramanları insanlar ve bazı ırklar Tanrı varsayar. Bir çok kötü kendisini tanrılaştırmaya çalışır.

Apkolips ve New Genesis isimli iki ırka mensup tanrısal varlıklar da bul listeye dahildir. Darksaid öldükten sonra oluşan kırılmanın sonunda Batman bir süre için tanrı seviyesine yükselmiştir. New Genesis tanrılarından olan Metron ‘un gücünü ve tahtını (Mobius Chair) alıp yeni Bilgi Tanrısı haline gelmiştir. Bu olaydan ötürü tanrı seviyesinde olduğu süre için şu güçlere de sahip olmuştur

 • Sorulmuş her soru ve bu soruların cevapları
 • Zaman ve Boyutların arasında gezinmek
 • Madde ve Enerjinin içinden geçmek
 • Görünmezlik
 • Enerji ve Maddeyi bükme
 • Mobius Chair tahtı
 • Yok edilemez kalkan
 • Telepati, Telekinezi
 • Dayanıklılık, Hız Güç gibi New Genesis güçleri
 • Açlık, Uyku, Oksijen gibi şeylere ihtiyaç duymama

Tüm bu güçlere sahipken ne mi yaptı önce ailesini kimin öldürdüğünü sonra da Joker ‘in gerçek kimliğini öğrendi. Okuyucuya söylemediler ama “Hayır bu olamaz” tepkisi bir çok merak sorusu uyandırdı. Sonra da gidip adını bilmesiyle Joker ‘i tehdit etti.

Daha önce de belirttiğim gibi Justice League: Final Crisis ‘hikayesinin sonunda Batman, Kara tanrı Darksaid‘i öldürmüştü.

Bir Batman Feet’i var ki diğer hepsini geride bırakır. Onu da anlatmamak olmaz. DC vs Marvel isimli seride DC ve Marvel tanrıları savaşa girişir. Yüz milyonlarca ordu gücünde ki karakterler bile pire gibi kalmaktadır. Bu olaya Marvel ‘den Captain America ve DC ‘den Batman müdahil olur. Bura da dikkatinizi çekmesi gereken iki konu vardır.

 1. Bu tanrılar Batman ve Captain America ‘nın hayatından ders alıp savaşmayı bırakır.
 2. DC den bir kişi seçilecekse Batman seçilir.

12 – Bat Family (Yarasa Ailesi)

Başlangıçta “Ben yalnız çalışırım” tipinde bir karakter olsa da Batman en kalabalık kahramanlar gurubudur aslında. Sadece ismen Bat olan Bat Woman gibi karakterlerin yanında Ayrılıp adı farklı olan Red Hood gibi ama hala Yarasa ailesine dahil olan kişiler de vardır.

Batman, Batgirl, Robin, Night Wing, Red Hood, Oracle, Bat Woman, Hunter, Cat Woman, Bat Wing gibi bir çok karaktere sahiptir. Robin ve Batgirl ismini bir çok karakter dönem dönem kullanmış olsa da genelde özgün bir çok alt mensubu olan kocaman bir ailedir.

Hazır Yarasa ailesi mevzusu açılmışken başka bir başlık açmadan alternatif Batman ‘lerden de bahsedelim.

DC Comics evreninde 52 adet paralel evren vardır. Bu evrenlerden her birisinde alternatif bir Batman ‘de bulunur. Kaptan Batman, Korsan Batman, Robot Batman, Kovboy Batman ve daha niceleri.

Bu alternatif versiyonların yanında hikayede güç kazanmasına ve ya etkileşim altında olmasına göre değişen Tanrı Batman, Speedsar Batman ve ya Doomsday Batman gibi versiyonlar da vardır.

13 – Final Notları

Bu bölümü Batman Feed’lerine ayırdım. Çok ilginç bulacağınız maddeler mevcut olduğundan eminim.

 • Hunters 6. başlıkta Batman ‘in ilişkileri listesinde olsa da alternatif bir gerçeklikte kızıdır.
 • Gotham şehri alsında New York şehrinin gece silüetine verilen isimdir. Batman ilk zamanlarda New York ‘u kurtarıyordu.
 • Ninja Kaplumağalar, Scooby Doo, Alien and Predator gibi bir çok ünlü seriye dahil olmuştur.
 • Victoria Üniversitesinde Batman bilimi dersi vardır.
 • Alfred ölünce Jarwis stilinde bir Alfred Yapay Zeka Sistemi yaratmıştır.
 • Batman ‘in klonları psikolojik acıdan daha tüpte iken kendi gözlerini çıkarmış ve ya kalp krizinden ölmüşlerdir.
 • Hayalet Bölgeden gelen bir kriptonit sayesinde Kriptonlu güçlerine sahip olmuştur.
 • Hal Jordan ‘ın yüzüğünü o fark etmeden parmağından çalmıştır.
 • As kontrolden çıkınca Batma onu öldürme görevini üstlenir. As zihin okuyabildiği için bunu yapmayacağını bilir ve yanına gelmesine izin verir. Sadece kollarında ölmeyi bekler.
 • Superman ‘in hayal dünyasında Wonder Woman ve Batman evlidir.
 • Batman, Türkiye ye gelmiştir. (Bkz. DC Yeniçeri)

14 – Batman ‘dan Sözler

Sen ve ben dipsiz kuyuya baktık ama o bize baktığında sen gözünü kırptın.

Adalet Birliği: İki Dünyada ki Kriz

Bir suçluyu bulmanın en kolay yolu “Bundan kim çıkar sağlar”

Adalet Birliği: Bunalım

Bu hayatı ben seçtim, Neler olacağını biliyordum, İstediğim zaman bırakabilirim ama o gün bu gün değil ve yarın da olmayacak

Adalet Birliği : Son Buhran

Ben Geceyim, Ben İntikamım, Ben Batman ‘im

Batman: Cesur ve Gözü Pek

Herkes Kahraman Olabilir.
Birini Güvende Hissettirecek Bir Ceketi Küçük Bir Çocuğun Omzuna Koyup Dünyanın Henüz Son Ermediğini Hatırlatan Bir Adam Bile

Batman: Kara Şövalye Yükseliyor

Ben Zenginim !

Adalet Birliği

15 – Batman Hakkında İlginç Bilgiler

Her karakter gibi bunun hakkında da oldukça acayip bilgiler mevcut. Bakalım neler var.

 1. Kendisi de yarasadan korkar. Korkularımı düşmanlarımla paylaşıyorum diyerek geçiştirir.
 2. Kendisinin iyi şeyler yapmaya çalışan kötü birisi olduğunu kabul eder.
 3. Logosu sarıydı çünkü altında çelik bir tabaka vardı ve düşmanları iç güdüsel olarak sarı yere ateş ediyordu.
 4. Joker tek bölümlük bir kötü olarak tasarlanmıştı.
 5. Kanada’da Victoria Üniversitesi’nde Batman’ın hayatı ile ilgili kurs verilmektedir.
 6. İnternetteki Nick’i Johndoe297 ‘dir.
 7. Batgirl sakat kaldıktan sonra dünyanın ilk sanal kahramanı Oracle‘ye dönüşmüştür.
 8. Kötülerin renkli, iyilerin siyah-beyaz olduğu tek seridir.
 9. Babasının Batman olduğu ve Bruce’nin öldüğü bir alternatif evren vardır.
 10. Nightwing’i kendi oğlundan daha çok oğlu olarak görür. Bunu açıkça belirtmiştir.

Kaynaklar:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (17)

 1. 9 Temmuz 2022

  Abi sadece bilgi değil analizler efsane olmuş eline sağlık.

 2. Çok güzel olmuş, ben en çok Christian Bale’in Batman’ini seviyorum

 3. Batman için her şey “ÇÜNKÜ BEN BATMAN’İM” seviyesinde açıklanıyor. İşin kötü yanı bunun süper kahraman standartlarında iyi bir açıklama olması.

  • “ona göre Bruce Wayne aslında Batman ‘in taktığı bir maskedir.” Bayıldım bu cümleye

   Farklı bir bakış açısı kazandıran bir yazıydı benim için elinize sağlık çok güzel olmuş

 4. Alfred’e ne kadar maaş veriyor acaba ?

 5. 10 Haziran 2022

  En kral kahramandır saygı duyun.

 6. Bu tür Aksiyon filmlerini yeni yeni izlemeye başladım kahramanları da merak ettim o yüzden araştırma yapmıştım yazıyı çok beğendim teşekkür ederim

 7. 10 Nisan 2022

  Superman: Var olan en güçlü kahramanım. Beni yenemezssin.
  Batman: Yenerim.
  Superman: Nasıl?
  Batman: Çünkü ben Batman’im.

  Genel mantık bu.

 8. batman abi e e e waka waka e e e batman abi e batman abi hoşgeldin aa bi

 9. Süper inceleme olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir