1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Client ve Server Nedir ?

Client ve Server Nedir ?
Client ve Server
0

Sunucu-İstemci (Client-Server) Nedir ?

Sunucu – İstemci ve ya Client – Server; bu iki terim internetin iki ucunu temsilen kullanılır. Bu yapılar ve bazı diğer bileşenler internet dediğimiz ağı oluşturur.

Client ve ya İstemci denilen sistem aslında bildiğimiz bilgisayarlardır. Bir ağın ucunda istemci konumunda olduğundan böyle isimlendirilir. İstemciler çok çeşitli model ve ya yazılım barındırabilir. Ağa katılmak için bir bir kaç bileşene ihtiyacı vardır.

Server ve ya Sunucu denilen sistem ise aslında internet olarak adlandırdığımız şeydir. Yani internet dediğimiz sistem bizim uzaktan bağlandığımız başka bir bilgisayarın diskinde ki verilerdir. Tabi ki belirtmekte fayda var bu bilgisayar bizim evlerimizde kullandığımız bilgisayarlara hiç benzemiyor. Boyutları futbol sahasında büyüktür. Binlerce GB lik veri barındırabilir. Hızları inanılmaz derecede yüksektir.

Bu sistem şöyle açıklanabilir. Evimizde kullandığımız bir bilgisayarda İntel Core İ5 işlemci, 4GB ram ve 2GB ekran karı olsun. Bu sitem özellikleri hemen hemen bütün masaüstü kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bu bilgisayarın bağlı olduğu ağda ise biribirine bağlı hade binlerce işlemci, birbirine bağlı binlerce ram ve disk bulunur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir