1. Anasayfa
 2. Çizgi Roman

Flash Kimdir?

Flash Kimdir?
flash-dc-comics
0

Tarihçe

Flash ya da The Flash. DC Comics süper kahramanlarından birisidir. İlk olarak 1940 yılında Flash Comics #1 ile çıkmıştır. Tasarımcıları Gardner Fox ve Harry Lampert dir. DC Comics’in ve çizgi roman evreninin en güçlü
ve tanınmış karakterlerinden birisidir.

Güçlerinin Kaynağı

1940 yılında ilk çıktığında bir laboratuvar kazasında üzerine birtakım sıvılar döküldükten sonra bir yıldırım çarpması sonucu ortaya çıkan bir güç olarak başlamıştır. Faka ilerleyen zamanlarda seri sistematikleştikçe ortaya Speedforce kavramı çıkmıştır. Şu an için Flash gücünün kaynağı Speedforce olarak kabul edilir.

DC evreninde Speedforce isimli kimsenin yaşamadığı ve metafizik ötesi hız enerjisi ile dolu bir boyut vardır. Hareket eden her şeyin hareket enerjisi bu boyuttan gelir. Speedforce ile bağlantısı güçlü olan varlıklar hızlı hareket ederken bağlantısı zayıf olanlar ise hızlı hareket eder. Bu noktada Superman bile biraz bağlıdır diyebiliriz. Flash’lar ise bu boyuta direkt bağlıdır.

Speedforce’den istedikleri kadar enerji çekebilirler. Wally West ve Barry Allen gibi bazı Flash’lar Speedforce’ye
fiziksel olarak girip çıkmıştır. Speedforce boyutuna ilk giren Wally West bu olaydan sonra en hızlı Flash olmuş ve öyle kabul edilmiştir.

Tüm Flash’lar

Dc evreninde Flash ismi ile anılan dört kahraman vardır. Bu kahramanların akrabalık bağları vardır. Hepsi benzer olaylar sonucu Speedforce ile bağlantısı vardır. İlk Flash’dan son Flash’a şöyle listelenir.  

 • JayGarrick ( 1940 – günümüz )
 • Barry Allen ( 1956 – günümüz )
 • Wally West ( 1986 – günümüz )
 • Bart Allen ( 2006 – günümüz )

1 JAY GARRICK

jay garric ilk flash

1940 yılında çıkan ilk Flash’dır. The Flash #1 çizgi romanı ile DC tarafından yaratılmış ilk Flash’dır. Şimdi ki Flash’lar ile birlikte de çalışan Jay Garric bazı çizgi romanlarda emekli bazılarında büyük baba bazılarında başka bir role bürünür. Yine de değişmez bazı özellikler barındırır. Yaşından ve deneyiminde ötürü bilge ve akıl sorulan birisidir.
Genellikle diğer Flash’lar kadar hızlı değildir. Eski moda bir giyimi olan Jay bir maske yerine bir miğfer giyer. Eski tip miğferin üzerinde Yunan tanrısı Hermes’e çağrışım yapacak şekilde iki kanat bulunur. Göğüsün de ki yıldırım sembolü diğer Flash’ların aksine çok büyük ve terstir. İlginç Not: İlerleyen yıllarda diğer Flash çizgi romanlarında
Jay bir çizgi roman karakteridir. Yani Flash çizgi romanının için de Flash isimli bir çizgi roman vardır.  

Gelecek Flash olan Barry bu çizgi romanda etkilenerek Flash olur. İki dünyanın Flash’ı isimli çizgi romanda Başka bir boyuttan gelen Jay Garric ile tanışan Barry şaşkına döner. Meğer Flash çizgi romanın içinde ki Flash çizgi romanının yazarı beyinsel olarak o boyuta bağlıymış. Orada ki olayları rüyasında görüyormuş uyanınca da yazıyormuş. Yani Jay’ın evreninde olan biten olaylar Barry ve diğerlerinin evreninde sadece bir çizgi romanmış.

2 BARRY ALLEN

flash dc comics

1956 yılında çıkan ve en çok tanınan Flash’tır. Klasik aynı hikâye ile laboratuvar kazası artı yıldırım ile güçlerini kazanmıştır. Çocukluğunda annesinin öldürülmesi ve suçun babasına kalmasından dolayı büyük bir psikolojik travma yaşar. Her film, çizgi roman ve animasyonda bu travma aynı şekilde ele alınır. Bir dizisi ve filmi mevcut olan en tanınmış Flash’tır. İtfaiyecilerin giydiği kıyafetten yola çıkarak hazırlanmış maskeli bir kostüm giyer. Göğsünün ortasından sarı bir dairenin içinde beyaz bir şimşek taşır. Şimşek logosu kulaklıklılarında da mevcuttur. Devamında gelen Flsah’lar ile olan uzak yakın akrabalıkları ve sevgilisi Iris West-Allen ile yaşadıkları maceralar sebebi ile ilgi
kaynağıdır.

CW stüdyoları tarafından çekilmiş The Flash isimli bir dizinin ana karakteridir. Diğer Flash’lar da dizide mevcut olsa da ana karakter Barry Allen’dir. Ayrıca DC tarafından çekilen sinema filmlerinde de kullanılan Flash Barry Allen’dir. İlginç Not: Barry bir seride Justice League ile birlikte Anti-Monitor olarak bilinen kozmik varlık ile savaşmaktadır. Bu savaşta öyle hızlanır ki saf enerjiye yani bir yıldırıma dönüşür. Bu yıldırım uzay ve zamanın içerisinden geçer ve genç Barry Allen’e çarpar. Barry bu olaydan ötürü yaşayan bir paradokstur.

3 WALLY WEST

wally west

1986 yılında ortaya çıkan üçüncü Flash’dır. Soyadının West olmasından da anlaşılacağı üzere Barry Allen’in karısı Iris West-Allen’in erkek kardeşidir. Birçok kaynakta Wally West Kid Flash olarak tanınır. Kid Flash büyük kaotik olaylarda kilit rolü oynar. Speedforce’ye fiziksel olarak girebilmiş ilk Flash’dır. Bu sebepten ötürü diğer tüm Flash’lar dan daha hızlıdır. Barry’nin öldüğü birkaç seride Barry’nin kostümünü giyerek Flash’lık görevini devralmıştır. Justice League’de de bir dönem görev yapan Wally çoğunlukla Teen Titans üyesidir. Bütün aceralarını Teen Titans ile birlikte vermiştir. Diğer Flash’ların aksine sarı bir kostüm giyer. Saçı ve ağzı açık kalır.

Her gösteriminde kızıl saçlıdır. Öyle ki ayırt edici özelliği olmuştur. CW dizisinde hariç. Göğsünde yıldırım logosu taşır. Wally her zaman Barry’nin gölgesinde kalmaktan korkmuştur. Wally’nin maceraları diğer Flash’ın hız
sınırlarının çok ötesindedir. Flash ile bir insan arasında ki fark kadar Wally diğer Flashlar’dan hızlıdır.

Not 1: CW tarafından çekilen The Flash dizisinde Barry’nin yaşadığı maceraların çoğu çizgi romanda Wally’nin yaşadığı olaylardır.

Not 2: Wally Justice League Unlimted finalinde o kadar hızlanmıştır bütün adalet birliğini kolaylıkla yenen Lex Lutor’u yok etmiştir. Bu macerada Speedforce’ye sıkışmaktan son anda kurtulmuştur. İlginç Not 3: Bu kadar hızlı lafından sonra Young Justice animasyon serisinin sonunda diğer Flash’lar ile birlikte dünyanın kaderi için birlikte koştuğunu ve yeterince hızlı olamadığı için öldüğünü söylemeyi unutmayalım. Bütün çizgi roman severlerin ( ben dahil ) bu olaydan sonra çok tepki gösterdiğini belirtelim. En hızlı Flash’ı yavaşlıktan ölüyor bu çok ilginç.

4 BART ALLEN

bart allen

2006 yılında çıkmış en son Flash’tır. Soyadından da anlaşılacağı üzere bir Allen’dir. İkinci Flash Barry Allen’in torunudur.  Bir zaman kapsülü ile günümüze gelmiş ve uzunca bir süre burada kalmıştır. Wally gibi bir dönem Kid Flash olarak adlandırılmıştır. Kostümü Wally ile Barry’nin karışımıdır. Geleceğin modasına uygun olduğunu varsayıyorum. Gelecekten bilgi vermesi zaman çizgisini bozacağından o zamanlardan bir şeyler anlatmaz. Anlatmaya çalışsa da etraftakiler izin vermez. Bu sebepten ötürü yaratılışı ve ya kendisi ile ilgili pek çok detay bilinmemektedir.

Genel Flash Yetenekleri:

 • Speedforce saf enerjiden oluşur ve Flash’lar da bu enerjiyi emer bu sebepten ötürü oldukça uzun yaşayabilirler.
  Uzun yaşadıkları gibi hızlandıklarında zaman onlara göre yavaşladığından sonsuz hızlanıp ölümsüz olabilirler. Ölümlerinden birkaç saniye önce zamanı esnetip binlerce yıl yaşayabilirler.
 • Speedforce enerjisini aktarabilirler. Wally ve Barry gibi Speedforce’ye girmiş deneyimli Flash’lar Speedforce enerjisini başka birisine aktararak bir süre onları da hızlı yapabilirler. Örneğin çok hızlı bir sohbeti size dokunarak yürütebilirler. Saatlerce saatin iki tik takı arasında konuşabilirler. Flash olmayan kişiler bu enerji akışına çok dayanamazlar bu yüzden uzun süreler boyunca enerji aktarılamaz.
 • İki noktanın arasında hızlıca koşarak ve ya daire çizerek enerji kalkanları oluşturabilir. Hortumlar yaratabilirler. Ayrıca kollarını çok hızlı dairesel olarak sallayarak uçmaları ve ya yangınları söndürmeleri mümkündür.
 • Flash hızlandıkça yere olan bağı da azalır. Öyle ki bir noktada yere ihtiyaç duymadan koşabilirler. 
 • Flash’lar kendi titreşim frekansları ile oynayarak maddelerin içerisinden geçebilirler. Bir duvarın içinden geçebildikleri gibi Bir kurşunun zarar vermeden içlerinden geçmesine izin verebilirler.
 • Zamanda istedikleri gibi yolculuk edebilirler. Zamanda yolculuk etmek paradokslara sebep olacağından pek tercih edilmez ama yeterince hızlanıp istedikleri bir zamana gidebilirler. Bu hızda koşabilecekleri düz bir alan olmadığından (dünya yeterli değil) Kozmik koşu bandı isimli Flash hızına dayanan özel bir koşu bandının üstünde zamanda yolculuk ederler. Acil durumlarda dairesel koşmak ve ya kısa mesafelerde kısa zaman dilimlerini hedeflemede işe yarar.
 • Her Flash aurası altına başkasını alabilir. Çok yüksek hızarda koşarken oluşan basınç ve dirençten sağ çıkmalarını sağlayan aurayı sivil birisine aktarırlar ve bunu istemsiz yaparlar. Yani Flash’ın yanan bir binadan saniyede çıkardığı yüz kişinin hızdan parçalanmamalarının sebebi de budur.
 • İki ya daha fazla nokta arasında çok hızlı bir şekilde yer değiştirip senkronize hareketler yaparak birden fazla
  yerde aynı anda olabilirler.
 • Düşmanlarına hem enerjileri hem de hızlarını odaklayarak çok güçlü yumruklar atabilirler. Öyle ki Superman bile bu güce dayanamaz.
 • Yeri gelmişken Flash, Superman’dan daha hızlıdır.
 • Bir saniyede binlerce hatta milyonlarca yumruk atarak düşmanlarını etkisiz hale getirebilirler.
 • Hızlı iyileşme bir Flash çok hızlı iyileşebilir. Örneğin ayağı kırılsa bir saatte iyileşir bir şeyi kalmaz.
 • Yedikleri her şeyi çok hızlı eritirler. Asla kilo almazlar. Zehirli şeyler daha etki göstermeden bünyeden atılmış olur. 

Özel Donanımlar

Her kahraman gibi Flash’ın ya da Flash’ların da özel donanımları vardır. Yüzük: Flash’ın üzerinde yıldırım bulunan bir yüzüğü vardır ve tüm kostümü o yüzüğün içerisinde saklıdır. Kostüm: Flash’ın kostümü enerjiden yapılmıştır. Sürtünme veya ısınmaya karşı dayanıklıdır. Koşu Bandı: Zamanda yolculuk yapmalarını sağlayan ve Flash
hızına dayanın bir koşu bandı vardır. Flash Gofreti: Adı tam bu mu bilmiyorum ama milyarlarca kalori barındıran özel yiyecekler taşırlar yanlarında.

Zayıf Noktaları

Her kahraman gibi Flash’ında zayıf noktaları vardır. Aile gibi şeyleri demiyorum onlar klasik. Örneğin yüksek hızlarda seyretmekten dolayı çok fazla enerji harcarlar bu sebepten sürekli çok miktarda yemek yemeleri gerekir. Yeterince yemedikleri durumda hızdan yoksun kalabilir, bayılabilir ve hatta ölebilirler. Bu sebepten yanlarında özel bir yiyecek taşırlar içinde milyarlarca kalori barındıran bir tür gofrettir. Sivilken aura kalkan veya başka bir şeyden yararlanmazlar. Yani yanına gidip tabi yapabilirseniz kafasını kesip kolayca öldürebilirsiniz. Ayrıca soğuğa karşı özel bir zaafları vardır. Yeterince soğuk yerlerde hem sürtünmeden hem de hızdan muaf kalabilirler. Her tür sakinleştirici hızlarını kesmeye yeter. Fakat bir Flash bünyesinde ki her şeyi çok hızlı atar yani hızdan muaf kalınca sürekli verilmelidir.

Rakipleri

Flash kötüleri genellikle hızlıdır. Yani aynı Flash gibi koşabilen ve Speedforce ile bağlı kişilerdir. Tek farkları kötü olmalarıdır. Iron Speedser, Zoom, Reverse Flash, Savitar gibi hızlı düşmanları vardır. Bunların yanında hızlı olmayan Aynacı, Kaptan Soğuk, Kaptan Bumerank ve daha bir çok hızlı olmayan kötü de mevcuttur.

Flash olmayan Speedster’lar

Her ne kadar kulağa saçma gibi gelse de Speedforce ile bağlı ve kötü olmayan buna rağmen Flash sayılmayan karakterler de vardır. Örneğin Jessica Quick. Kötü değildir bazen paralı işler yapar ama kötü sayılmaz. Hız gücü
bağlantısı vardır. Ya da Barry’nin çocukları gibi bir oğlan ve bir kız her yerde güçleri yoktur fakat olduğu yerlerde de Flash sayılmazlar.

Ekipler

Flash ekibi başka birçok ekip ve kahramanla birlikte çalışmıştır. Justice League’de banko bir tanesi vardır. Teen Titans’da bir tanesi vardır. Duruma göre aynı Flash Youn Justice’de de olabilir. Arıca her kahramanla kısa süreli beraber maceralar yaşamıştır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir