1. Anasayfa
  2. Çizgi Roman

InJustice Animasyon Film İncelemesi (Spolier)

InJustice Animasyon Film İncelemesi (Spolier)
injustice kapak
0

Injustice, Amerikalı TV studyosu Delective Comics (DC Comics) tarafından hazırlanan oyun ve ona bağlı üretilen çizgi roman ile animasyon filmidir. DC Comics bu seriyi önce oyun şeklinde tasarlamış daha sonra çizgi romanını üretmiştir. Çizgi roman 5 yıl öncesinden başlayarak günümüze kadar olan bir macerayı konu almaktadır. Her yıl bir sezon olacak şekilde 5 cilt üretilmiştir. Daha detaylı yıl, spin-off ve diğer bilgileri vikipedi sayfasından alabilirsiniz.

Önce Animasyon Filmi Anlayalım

Injustice animasyon filmi pek çok yönü ile çizgi romandan farklı. Bunun sebebi girişte bahsettiğim 5 ciltlik bir serinin 1 saat 20 dakikalık bir animasyona sığdırılmasıdır. Çizgi romana bakarak içerikten pek çok taviz verilmiş ama ona daha sonra değineceğiz.

InJustice Konusu:

Injustice'de Lois'in öldüğü sahne
Lois Lane

Batman’in meşhur kötüsü Joker bir gün sürekli Batman ile uğraşmaktan çok sıkılır. Batman ile yaptığı her mücadeleyi ve ona karşı düzenlediği her komployu kaybetmektedir. Bu yüzden başkasıyla uğraşmaya karar verir. Seçtiği kişi ise Superman’dir.

Superman’in evi olan Metropolis şehrine giderek Superman’in karısı Loise Lane’i kaçırır. Superman ve Lois daha o sabah bebekleri olacağını öğrenmiştir. Batman’in bir başka kötüsü olan Korkuluk’un korku gazını Superman’in zaafı olan Kryptonit ile birleştirir. Gaz sebebi ile karısını Doomsday isimli kötü olarak gören Superman eşini uzayın derinliğinde öldür.

Joker’in planı ise daha tamamlanmamıştır. Lois’in kalbine yerleştirdiği bir tetikleyici kalbinin durduğu anda Metropolis’de ki bir nükleer bombayı ateşler. Superman kendi şehrini ve içindeki 11 milyon kişiyi de öldürmüştür. Artık yeni bir Superman vardır.

Not: Filmin kalanını anlatmayacağım çünkü izlediğinizi varsayıyorum. Zaten en önemli spolier’i çoktan almış oldunuz.

Çizgi Roman ile Benzerlikleri ve Farklılıkları:

Harley queen ve Oliver quin
Harley ve Oliver

Superman gerçekten de karısını ve şehrini Joker yüzünden istemeden yok ediyor. Bu açıdan (en azından) aynı yapmışlar. Zaten bu filmin temelini oluşturuyor.

Bir süre yas tuttuktan sonra Wonder Woman’ın yönlendirmesi ile dünyayı ele geçiriyor. Animasyonda her ne kadar Wonder Woman gerçeği görmeye başlasa da çizgi romanda bu gerçeği neredeyse hiç göremiyor.

Batman’in kutuplarda ki Superman’in kalesine düzenlediği operasyon da Green Arow öldürülüyor. Green Arow’un öldürülmesi animasyonda geçiştirilmiş ama daha önemli bir şeye hizmet ediyor. Superman’in dönüştüğü şeyin neftet ettiği şey olduğunu far etmesi. Green Arow‘un eşi(sevgilisi tam emin değilim) Dinah Drake bilinen adıyla Black Canary bu sırada hamiledir. Yani Superman gözü yaşlı bir eş bırakır ve küstahça Green Arow‘un cenazesine katılır.

Ne yazık ki bir noktada Black Canary bu boyutta öldürülür. Dr. Fate (Dr. Kader) ölmeden önce onu ve bebeğini Black Canary‘si ölmüş bir boyuta bırakır ve geri getirmez. Şimdilik o ve o boyutun Green Arow’u mutludur.

Bu olay injustice serisinin en çok can alan olaylarından birisidir çünkü Superman nefret ettiği şeye tamamen dönüşmüştür. Bunun dışında işin büyülü kısımları, uzay savaşları ve tanrı müdehaleleri tamamen atlanmıştır. Green Lantern ordusu dünyaya gelmiş ama başarısız olmuştur. Olympos tanrıları müdehale etmeye çalışmış ama New Genesis tanrıları tarafından engellenmiştir.

İşin özeti çok çok daha fazla olaylar oldu. Anlatarak bitiremem okumanız gerekmekte.

Son Yorumum:

Superman ve Ayna Ustası
Superman ve Ayna Ustası

Çizgi roman kültürüne ne kadar aşinasının bilmiyorum ama DC Comics Marvel’in MCU üstünde uyguladığı şeyi animasyon evreninde uygulamaktadır. Sistematik bir animasyon modeli olarak düşünebilirsiniz. Bu konuda DC’nin üstüne yoktur. All-Star Superman, FlashPoint Paradox, Justice League: Monster and Gods gibi nice efsaneleri uyarlamıştır.

Buna rağmen DC her iyi şeye yaptığı gibi bunu da batırmaya başlamıştır. İnanmıyorsanız DCU ‘yu izleyebilirsiniz. Bu kopmanın sebebi animasyona uyarlanan serinin her seferince çizgi romandan kopmasıdır.

Az önce anlattığım gibi Tanrılar, Yeşil Fenerler ve Büyü dünyasının üç büyük savaşını atlamasın rağmen bu filmde hiç göze çarpmadı çünkü konuya doğrudan çok etkisi yoktu. Buna rağmen finalini değiştirerek büyük bir saçmalık yaptılar. Eğer Kızıl Evlat‘ı ve Kızıl Evlat Çizgi Romanını okuduysanız bunu iyi anlayabilirsiniz.

DC nin en büyük hatası finali laf salatası ile bağlamak. Çizgi roman okuyucusu bu işlerin kaotik bir olayla bitmesine öyle alışık ki bu durum çok tuhaf geliyor. Mesela Kızıl Evlat finali inanılmaz güzel (üstelik laf salatası ile :D) bitmesine rağmen senaristler animasyonda onu bile batırmayı başardılar. Bu yüzden Kızıl Evlat’a da çok sinir olmuştum.

Bu filmi yani 80 dakikayı 60-20 olarak ayırıyorum. İlk 60 dakikaya 8/10 kalan son 20 dakikaya ise 3/10 veriyorum.

İzlediyseniz düşüncelerinizi bizimle paylaşın :D

Notlar:

  1. Injustice çizgi romanında Batman sakat kaldı ve bir süre böyle yaşadı. (Superman belini kırdı)
  2. Injustice çizgi romanında insanlara güç veren bir hap vardı ve Batman takımı bunu savaşlarda kullanıyordu.
  3. Injustice çizgi romanında Krypton yok olmadan önce Green Lantern‘lerin onları uyardığını ama Krpton’un dinlemediğini öğrendik.
  4. Çok çok daha şiddet dolu bir çizgi romandı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir