1. Anasayfa
  2. Çizgi Roman

Lex Lutor Kimdir?

Lex Lutor Kimdir?
lex lutor
4

Alexander lex luthor ya da kısaca Lutor. Superman’in en eski ve Amansız düşmanlarından birisidir. Diğer düşmanlarının aksine bir uzaylı değil insandır. Superman’in insan üstü varoluşuna kafayı takmış Milyarder ve bir dahi olan lex luthor dünyayı Superman den temizlemeyi kafaya takmış bir dahidir.

Babası olan Lionel Lutor’un bıraktığı devasa mirasın varisi olan Lex bu mirası katlayarak arttırmayı başarmıştır.
Superman’in gençlik hikayesinin anlatıldığı Smallville dizisinde başlarda arkadaş oldukları da gözükmüştür.
Bazı Süpermen hikayelerinde ve paralel boyutlarda geçen bazı hikayeler de hikayelerde “örneğin kızlar evlat” lex Amerika’nın başkanıdır.

Çizgi romanlarda kim olarak hayatına devam ederse için her zaman Süpermen ile başlayıp olmuşlardır.
Süpermen mücadelelerinde genellikle kriptonit kullanan bir zırh Giyer ve mücadelelerini bunlarla gerçekleştirir. Sahibi olduğu milyarlarca dolarlık zenginlik sayesinde her zaman hapisten çıkmayı ve başka bir plan ve geri dönmeyi başarmıştır.

Süpermeni kötü göstermeyi amaçlayan savaşlar için önceden milyonlar harcayarak yıkılmasın amaçlayan gökdelenler siteler ve şehirler inşa ettirmiştir.

Süpermen ve Batman vatan hainleri isimli animasyon film de Başkan olan lex vermenin başını 1 milyar dolarlık para ödüllü koymuştur.

Aslında kanser içerecek hayatım mükemmel eleştirecek zekaya sahip olan lex Süpermen takıntısı yüzünden zekasını kötüye kullanmış bir çok kötü birlikte Yer almıştır.

Superman’in ölümünün anlatıldığı Allstar Superman Animasyon filmi ve çizgi filminde lex süreliğine Süpermen’in güçlerine sahip olmuş ve böyle davranmasının sebebi ne anlamıştır fakat geç kalmıştır.

Adalet Birliği iki dünyada kriz animasyonunda ve çizgi filminde lex hemen o dünyanın kötüsü olduğu için iyidir. Ve boynumuza gelip Süpermen den yardım istediğinde çekilmesine rağmen Süpermen ona yardım etmiş ve karşıt boyuttaki kendisi olan ultramen e karşı mücadele etmiştir.

Not: Normalde Superman ve ultramen birbirine dokunamazlar. Dokunmaları durumunda çok büyük bir patlama veya Her ikisinin de yok olması gibi sonuçlar doğurabilir.

Süpermeni klonlama deneylerinden biri de ortaya çıkan Canor Cant isimli genç DNA sının yarısını lex ile paylaşmaktadır. Canor lex ve Superman’in yanlarına kendine barındırmaktadır fakat yarı insan olduğu için tam kriptonun güçlerine sahip değildir.

Çok anlatılmasa da ve bazı serilerde değişiklik gösterse de lex bir erkek ve bir kız kardeşe sahiptir.
Kız kardeş genelde doğru yolu bulup iyi olur ve erkek kardeş genelde ölüdür.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

  1. 20 Eylül 2022

    Çok iyi olmuş yazı kesinlikle çok doğru katılıyorum size sebepler var seçimler icin

  2. Ben Lex’i her zaman Reverse-Batman olarak düşünmüşümdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir