1. Anasayfa
 2. Çizgi Roman

Neden Hep Batman Kazanıyor ?

Neden Hep Batman Kazanıyor ?
batman-vs-superman
7

Batman vs Superman; Gotham şehrinin huysuz asık yüzlü “Kara Şövalye” si ile Metropolis şehrinin koruyucusu “Kriptonun Son Oğlu” bu ikilin karşılaşması her zaman çok ilgi görmüştür. DC Comics bu ikisini sayısız macerasını çıkarmıştır. Bazılarında bu ikili karşı karşıya gelmiştir ve genellikle Batman’ın kazanması ile bitmiştir.  Peki neden hep Batman kazanıyor. Gelin bu konuyu enine boyuna inceleyelim.

Batman Kapsamlı İnceleme….

Önce ki Karşılaşmaları Neler ve Kim Kazandı

Batman v Superman: Adaletin Şafağı

2016 yılında yayınlanan ve istenilen başarıyı gösteremeyen Batman v Superman filminde efsanevi bir kapışma olmuştur.  Bu kapışma efsanevi nitelikte çünkü sinemada ilk kez bir araya gelmiş bu da yetmemiş savaşmışlardır.  Bu mücadele Batman tarafından kazanılsa da Superman ‘ın sevgilisi Lois Lane’in araya girmesi ile kötü sonuçlanmadan bitmiştir.  Not: Araya bir kadın girmese dünyanın en kudretli kahramanları birbirini öldürecek.

Batman: Kara Şövalye Dönüyor-2

2013 yılında yapılan animasyon film tarzında ki macerada kahramanlarımız devlet politikaları sebebi ile karşı karşıya gelmiştir. Superman devlet tarafından Batman’ın işlevlerine son vermesi için yollanmış ama tam bir başarı elde edememiştir. Batman bu günün geleceğini düşünerek 10 yıllık bir plan hazırlamış ve çok fazla para saçmıştır. Batman, Superman’ı güzelce dövdükten sonra kalp krizi geçirip ölmüştür. Fakat daha sonradan Superman, Batman’ın ölmediğini anlamış ve planın farkına varmıştır. Plan bir arkadaşının öldürmenin nasıl bir his olduğunu Superman’ın anlamasıdır. 

Superman: Kızıl Evlat

Alternatif bir evrende geçen başka bir hikayede yine bu mücadele ile karşılaşıyoruz. Hikayenin olayı Superman iken onun kazanmasını bekleyebilirsiniz fakat yanılırsınız. Çünkü bu hikayede de Baman, kızıl güneş lambaları kullanarak galibiyet sağlamış ve Superman ‘ı hapsetmiştir.  Batman’a göre Superman despot bir lider, Superman’a göre ise batman bir teröristtir. Yalnız olmayan Superman yandaşı Wonder Woman tarafından kurtarılır. Worner Woman, Superman’ı kurtarınca Batman intihar etmiştir.  Batman ölse bile bu olayın galibi Batman olmuştur. Buradan çıkarılacak ders şu ki Baman diğer evrenlerinde de Superman’ı yeniyor.

Adalet Birliği: Savaş

DC comics ‘in sistematik evren serilerinden olan New 52’den uyarlanmış hikayede Superman ve Batman karşı karşıya gelmiştir. Batman’ın yanında Green Lantern olsa da galibiyet Superman’ın olmuştur.  Superman son darbeyi vurmadan Batman “Yaralıyorsun ama öldürmüyorsun değil mi Clark” diyerek Superman ‘ın dikkatini çekmiştir. Konuşmadan sonra dost olmuşlardır. Ortada ciddi bir savaş olmasa da alınan darbelerden be Batman’ın dikkat çekme planından yola çıkarak bu zaferi Superman kazanmıştır diyebiliriz.

InJustice

Aynı adlı oyundan uyarlanan çizgi roman serisinde bu ikili arasında pek çok mücadele yaşanmıştır. Hatta olay resmen bu mücadelenin etrafında döner.  Superman dünyayı yöneten lider, Batman ise direnişçidir. DC evreninde ki herkesin bu hikayeye şöyle ve ya böyle bir katkısı olmuştur. Tanrılar, Uzaylılar, GL kuvvetleri hepsi olaya dahil olmuştur. Genel olarak birebir karşılaşmaları Batman kazansa da Superman büyük savaşları kazanmıştır. Şu an için bir beraberlik söz konusudur. Hikaye daha bitmediğinden kesin bir şey söyleyemiyoruz.

batman v superman

7 Aşamalı Sonuç Çıkarı mı

 1. Her zaman Batman kazanır diye bir kural yok. Bazen o da kayıp edebiliyor. Adalet Birliği: Savaş buna bir örnektir.
 2. Superman Kazanınca hikaye ilerlemiyor. Batman’ın özel güçleri yok olayı haklı olmak. Bu nedenden Batman’ın kazanması hikayenin gidişatını etkiliyor.
 3. Superman, Batman’ın kazanmasına izin veriyor. Belki her seferinde değil ama çoğu zaman Superman, Batman’ın kazanmasına izin veriyor. Bu çıkarımı ben yapmadın Baman bizzat kendisi söyledi. “Superman istese bana yaklaşmadan işimi bitirebilirdi, Isı bakışını ve ya lazerini kullanabilirdi, Ama yapmadı çünkü iyi bir adam ve ben değilim” Aşağı yukarı bu cümleleri sarf ederek bunu kanıtladı.
 4. Superman olaya dalıyor, Batman planlıyor. Superman vs Batman hikayelerinin çoğunda savaş aylarca ve ya yıllarca Batman tarafından planlanmıştır. Superman birden atlayıp tuzağa düşer.
 5. Batman daha çok kazandırıyor. Resmi verilere göre Batman diğer tüm kahramanlardan çok kazandırıyor bu da bir insanın nasıl uzaylıları yenebildiğini açıklıyor. 
 6. Bir insanın bir uzaylıyı yenmesi okuyucunun hoşuna gidiyor. Superman her ne kadar içimizden birisi olsa da bu gezegen için canını verse de o bir uzaylı ve tüm uzaylı insan kapışmalarını her zaman insan kazanır. 
 7. Batman hile yapar. Superman olayı her açıdan değerlendirir Batman ise sadece kazanabileceği açılardan değerlendirir. Batman kazanmak için her tür yönteme baş vurur. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

 1. 19 Mart 2023

  Çünkü o Batman

 2. Hep merak etmiştim neden diğer kahramanlar değilde genelde batman kazanıyor sayenizde öğrenmiş oldum teşekkürler 👏🏻

 3. 18 Nisan 2022

  Batman paranın merkezi ve aklın merkezi, onun için hep onu kazandırıyorlar bence. Normal dünyada da aynı. Bu paylaşım çok açıklayıcı ve güzel bilgilerle dolu

 4. Neden hep Batman kazanıyor sorusunun cevabı kısa ve öz anlatmışsınız teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir