1. Anasayfa
  2. Genel Kültür

İzmir Saat Kulesi Neresidir?

İzmir Saat Kulesi Neresidir?
izmir-saat-kulesi
0

Tarihçesi

1901 yılında yapılmıstır. Osmanlı imparatorluğu padisahı 2. Abdulhamit `in gücü ve iradesinin semolü olarak dikilmiştir. Saat 2. Abdulhamit `in tahta çıkmasının 25. Yılı anısını taşır.   Osmanlı ve 2. Abdulhamit dönemlerinde pek çok saat kulesi getirilmiştir.

Bu nedenden günümüzde çoğu kentin merkezinde bir saat kulesi yer alır.   Kule İzmirli bir mimar olan Raymond Charles Péré tarafından tasarlanmıştır. Diger saat kulelerinin aksine sekizgen tasarımı sayesinde ilgi çekmeyi basarmıştır.   Saat kulesinin üzerinde yer alan dört(4) adet 75 cm çapında ki saat Alman imparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir.   Günümüze kadar bir kac defa depremlerden hasar görmüş ve durmustir. Eser tadilatı yapılarak ayakta titulmuştir.

Mimarisi

Fransız asıllı, İzmirli bir mimar olan Raymond Charles Péré tarafından tasarlanmıştır. Tasarımında farklı kültürel esintiler bulundurduğu bilinmektedir. Sekizgen bir tema kurulmuş 25 metre yüksekliğinde bir yapıdır. Üzerinde 4 adet 75 cm çapında saat bulunmaktadır.  Çevresine 2. Abdulhamit in 25. Tahta çıkışının ifadesi olan 25 adet musluk yerleştirilmiştir. İc kemerli yapısı ve tasarımı farklı mimari kültürlerin bilesimi olduğunu göstermektedir.

Afrika ve Roma mimarisi barındırdığı düşünülmektedir.   Saat kulesinin dış kaplamasının çoğu mermer kaplamadır. Mermerler anadolu da işlenmis ve getirilmiştir. Kulenin desenliozaik işlemeleri Efesten getirtilmiştir. Üzeine inşa edildiği blok taşlar Sarayköy de işlenmiş ve buraya taşınmıştır.   Eserin ilk orijinal halinde iki adet Osmanlı tuğrası ve iki adet Osmanlı arması yer almaktaydı. Fakat Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ve devamında bu işlemeler kazınmıştır. Yerine de Ay yıldızlı bayrak yaptırılmıştır.

İlginc Detaylar

  • Kule hac şeklinde bir temele oturtulmuştur.
  • 1074 İzmir depreminde hasar almış ve 02:04 de durmustur.
  • 2016 yılında ki darbe girişimi sırasında muslukların bir bölümü ve bir saat çalınmıstır. (Hırsız yakalandı ve saat yerine konuldu.)

Koordinatları:

38°25′8.04″K
27°07′43.22″D /
38.4189°K
27.1286722°D

Adresi :

Konak – İzmir – TÜRKİYE  

Çevresi

Denize (sahile) yaklaşık -+200 m mesafede bulunuyor. Konak meydanının merkezine konumlandırılmıştır. AşagAşağı video saatin çevresini göstermektedir.   https://www.youtube.com/embed/OMuIPF9iY7w?feature=player_embedded  

Turist Tanıtma Levhası

Her tarihi yapının önünde olduğu gibi bunda da bir tanıtım levhası bulunmaktadır. Burada ki bilgiler halka rasmi olarak açılmış kaynak ve kesin bilgilerden oluşur. Bu nedenden önemlidir. ”

SAAT KULESİ 1901 yılında 2. Abdulhamit’in tahta çıkışının 25. yıl dönümü anısına inşa edilmiştir. Mimarı Raymond Pere’dir. Vali Kamil Paşanın oluşturduğu kapmpank ile yapım masraflarının bir kısmı İzmir halkının bağışları ile karşılanmıştır.  

CLOCK TOWER Built for the 25 th anniversary of the anthroment of Abdulhamit 2, in 1901. The architect is Raymond Pere. Some part of the constriction expenses was provided by the people of İzmir, due to the donation campaign organized by Kamil Paşa, then the governor of izmir. “

Ayrıca çervresinde 1748 den kalma küçük bir cami mevcuttur. Birinci dünya savaşında aldığı hasarlardan ötürü onarılmıştır. 1964 yılında tekrar onarılmıştır.    

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir