1. Anasayfa
  2. Sanat ve Edebiyat

Kaçış Yok Kitap Özeti Nasıldır?

Kaçış Yok Kitap Özeti Nasıldır?
denise-hamilton-kacis-yok-kitabi
2

Kaçış Yok; Denise Hamilton tarafından kaleme alınan ve Eve Diamond isimli bir L.A Times muhabirinin başından geçen macerayı anlatan kitaptır.

KAÇIŞ YOK

Adı: Kaçış Yok Orijinal Adı: Savage Garden Yazar: Denise Hamilton Çeviri: Füsun Talay Basım: Bilge Kültür Sanat Sayfa: 348 Not: Kitap kahramanın Bakış açısı ipe yazılmıştır.

Yayar Hakkında:

Yazar Denise Hamilton tıpkı kitabın karakteri Eve Diamond gibi L.A Times’da 10 yıllık bir tecrübe ile çalışan gerçek bir gazetecedir. Karakterler ve yerlerer muhtemel bir olasılıkla gerçekte mevcut.  

Kitap Hakkında:

Dil ve Anlatım bakımından oldukça basit bir kitap. Karakter tasvirleri gereğinin çok altında. Ana karakter olan Eve bile neredeyse hiç anlatılmıyor. Sade kitapları seviyorsanız hoşunuza gidebilir.

Önemli yorumlar:

“Hamilton, polisiye romanın en yeni ve en parlak yıldızlarından biri.”
– Chicago Sun – Times

“Öylesine sürükleyici bir kitap ki elinizden bırakmak istemeyeceksiniz”
– Los Angeles Times

Özet:

L.A Times muhabiri Eve Diamond, sevgilisi Silvio ile birlikte romantik bir akşam geçirmek için Silvio’nun en iyi arkadaşı Alfonso’nun yazdığı bir oyunu izlemeye giderler. Yalnız oyunun açılış gecesi oyunun baş aktiristi Catarina Velosi ortada yoktur.

Alfonso’nun ricası üzerine Silvio, Catarina’nın evine gitmek için yola çıkar ve Eve onu takip eder. Catarina’nın evi dağılmış bir haldedir. Sineklik sökülmüş, yatak dağılmış ve pervazda kan lekeleri vardır. Odada bulunan bir plakta sürekli aynı parça çalmaktadır

Eve, polisi arar ve durumu telefonu açmayan Alfonso’ya haber vermek için yola çıkar. Silvio gelen polislere durumu izah eder.

Eve, işte ki ilk gününü yaşayan genç, siyahi Felicity isimli bir muhabire eşlik etmek zorundadır. Felicity genç olmasına rağmen çok deneyim yaşamış parlak bir kişidir.

Catarina’nın kayıp olma vakası bir anda ölümü vakasına dönüşür ve anlaşılan herkesin bu işte parmağı olasılığı vardır. Eve, güvenebileceği tek kişi kendisyken bir cinayeti çözmeye çalışır.

Catarina zorlu bir geçmiş yaşamış ve bir dönem hem Silvio hem de Alfonso ile ilişki yaşamıştır. Hayatına giren daha bir çok erkek bu olayı daha içinden çıkılmaz hale getirmektedir.

Alfonso gerçek yaşamlardan ilham alırken hep eski sevgilisi ve baş aktiristi Catarina’yı model almış ve bunu her fırsatta belirtmiştir. Bu durumdan karısı Marisela hiç menmun olmamıştır.

Marisela, kıskançlık ve psikolojik tükten dolayı kaygılı ve dengesizdir. Biyolojik ailesi bir çok yönünü niteleyen bir bataklıktır.

Şüpheli çok ipucu az iken Catarina’nın cesedi bir uçurumun dibinde, arabası ise bir dağın başında bulunur.

Felicity’nin kaçırılması ve Eve’nin tehtitler alması sonucunda zanlı ortaya çıkar. Marisela’nın biyolojik kardeşi Baltazar’dır. Baltazar Eve’nin baygın olduğu bir anda polis tarafından öldürülür.

Eve bir kaç fotoğraf için daha önceden görüştüğü, Catarina’nın eski hocası Victoria Givens’in evine gider. Başta herşey normal giderken daha sonradan Eve ilginç şeyler fark eder.

Kadının evi tamamen Catarina maabedine dönüşmüştür. Odada daha önceden Catarina’nın evinde çalınan müzik vardır. Bir anda tüm sırlar ortaya dökülür.

Lakin Eve kendini birden silahlı bir katille yalnız bulur. Neyse ki gizlice takip eden Felicity kadını bayıltır. Polisler aranır ve artık herkes bir nefes alabilir.

Ayrıntı:

Catarina Velosi’nin ve Victoria Givens’in evlerinde plakta çalan parçanın dört satırlık sözleri.

Vahşi bir bahçedeki
Etobur bir çiçeksin sen.
Yiyip bitirirken yüreğimi
Çok güzel lakin, ölümcülsün

Kitabın orijinal adı “Savage Garden” yani “Vahşi Bahçe” ile bir uyum sağlıyor. Fakat yinede/buna rağmen Türkçe adı “Kaçış Yok” olarak belirlenmiş.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Ben okudum sade sürükleyici tek seferde bitirebilirsiniz

  2. 19 Nisan 2022

    Ayy çok mrk ediyordum kitabı teşekkür ederim 🖤

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir