1. Anasayfa
  2. Çizgi Roman

Superman Kızıl Evlat Çizgi Romanı Nasıldır?

Superman Kızıl Evlat Çizgi Romanı Nasıldır?
superman-kizil-evlat-animasyon-filmi
1

DC Comics tarafından yayımlanan alternatif hikayelerden bir tanesi olan Red SonÇizgi Romanlara bakış açınızı değiştirmek niyetinde. Alternatif evren işlemelerinin en iyi örneklerinden olan Kızıl Evlat hem konu hem de çizimleri ile ayrılmış oldukça güzel bir hikayedir.   

Superman’ı komünist bir kahraman olarak görmek ister miydiniz?

Dünyanın soğuk savaş döneminden geçtiği yıllarda DC Comics ‘in bu evrende ki hikayesi de yeni başlamaktadır. Superman, Lex Lutor, Batman ve Wonder Woman hepsi soğuk savaşın içerisinde ki bir dünyada doğmuş ve bu bozuk ülkeyi değiştirmeye niyetli iyi insanlardır. Sorun ise farklı yerlerde doğmuş olmaları ve doğruluk kelimesine bakış açıları farklıdır.

Superman‘ın roketi dünyaya geldiğinde Amerika’ya değil Ukrayna da bir çiftliğe düşer. Bu dönemin SSCB’si tarafından zamanla öğrenilir ve askeri bir basamak olarak kullanılır. Kendi iyi ve güzel tanımlarını Sosyalizm üzerinden yapan Superman Dünya ya Komünizmi yaymaya niyetlidir.

Bir üçleme olarak hazırlanan Red Son hikayesi, daha çok giriş, gelişme ve sonuç olarak ifade edilebilir. Son derece zekice hazırlanan hikaye final sürprizleri ile okuyucuları şaşırtmaktadır.

Superman: Kızıl Evlat – 1

Superman Kizil Evlat Cizgi Romani Kapagi

Kızıl Evlat Hikayesinin birinci bölümü Amerikan başkanının halkına Superman isimli komünist bir uzaylının varlığının keşfedildiğini açıklaması ile başlıyor. Çözüm arayışı içerisine giren başkan Star Laboratuvarlarından Lex Lutor ‘a bir çözüm bulması için bir ajan olan Jimmy Olsen’i gönderiyor. Bir dahi olan Lex Lutor bir çözüm düşüneceğini söyleyip gönderiyor. Lex Lutor evde karısı Lois Lutor’un (Orijinal evrende Lois Lane olarak Superman’ın eşi olan kadın) getirdiği bir gazeteden ilhamla bir plan buluyor. Bu arada ayrılan bir bölümde Wonder Woman ile ilk tanışmayı yaşıyorlar ve Batman’ın klasik olayı da Rusya da gerçekleşiyor.

Lex Lutor  kurudğu planı hayata geçiriyor. Bir SSCB uydusunu yörüngesinden çıkarak Metropolis şehrine çarpması için ayarlıyor. Bu duruma hızla müdahale eden Superman bilmeden geride bıraktığı rokette DNA izlerini bırakıyor. Lex Lutor bu DNA yı kullanarak bir Superman klonu yaratıyor yani Bizarro. Superman ve Bizarro, Londra semalarında görkemli bir savaş veriyor. Savaşı sonunda Bizarro hem Superman hem da halk için kendini feda ediyor ve bu Superman’ın düşünmesine sebep oluyor. Superman ‘in iç dünyasına yönelen hikaye Stalin‘in ölmesi ve Superman‘ın çocukluk arkadaşı ve aşkı olan Lana ile karşılaşması ile iyice yoğunlaşıyor. Sosyalist rejime hala inanan ve alt tabakanın da acısını anlayan Superman SSCB yönetiminin başına geçiyor.

Superman: Kızıl Evlat – 2

Superman Kizil Evlat Cizgi Romani Kapagi 2

Lex Lutor, Brainac ile anlaşma yapmış ve SSCB‘nin başkenti Moskova’yı küçülmesini istemiştir. Brainac  yanlışlıkla Stlaingard şehrini küçültmüştür. Ardından da hemen dünyayı terk etmiştir. Superman Brainac ’ı bulup yener ve ele geçirir. Bu arada öğreniyoruz ki Lex Lutor Amerikan başkanı olmuştur.

Hikayenin sonraki bölümünde Batman ortaya çıkmıştır. Superman’a göre direnişçi bir vatan haini terörist, kendine göre ise Çelik adamın otoritesine karşı gelen bir direnişçidir. Wonder Woman dünyayı dolaşmış ve sonunda Rusya’ya dönmüştür. Amerika da ki sefaleti görmüş ve oradan nefret etmiştir. Dünyaya düşen başka bir uzaylının varlığını haber alan Lex Lutor, Green Lantern birliğinden haberdar olacaktır. Batman ise Superman’ın en önemli adamlarında biri ile anlaşma yapmıştır. Bu anlaşmada Batman, Superman’ın kızıl güneş hassasiyetini öğrenmiştir. Bir tuzak tasarlayan Batman, Wonder Woman’ı avlayıp alıkoyar. Kurtarma için gelen Superman kızıl güneş ışığına maruz kalır ve güçlerini kayıp eder.  

Batman, Superman’ı hapseder fakat Wonder Woman kaçar ve Superman’ı kurtarır. Wonder Woman kurtulmak için Batman’ın kendisini bağladığı Altın kemendi yok eder ve çok büyük hasar alır. Yakalanacağını anlayan Batman kendini patlatır ve ölmeden önce kendine ihanet eden adamı söyler çünkü o adam Batman’ın anne ve babasını öldürmüştür.
İkinci hikaye Superman‘ın inanma sebeplerini, Batman‘ın intikam istemesinde ki haklı yanını ve Lex Lutor’un zekasını ortaya sermiş ve güzel bir gelişme hikayesi olmuştur. 

Superman: Kızıl Evlat – 3

Superman Kizil Evlat Cizgi Romani Kapagi 3

Superman artık yaşı bir adamdır, ama güçleri hala yerindedir. Brainac teknolojisini kullanarak insanları yaşam standartlarını arttırmış, doğa olaylarını kontrol eden bir cihaz icat etmiş ve Amerika dışında ki tüm topluları Komünizme katmıştır.

Lex Lutor ona karşı duran tek ülke olan Amerikanın başkanlığını yapmaya devam etmektedir. Amerika, Superman rejimi ile yarışır bir gelişme göstermiştir ve bu Superman’ın hoşuna gitmez. Lex Lutor, Hayalet Bölge isimli boşluğa erişim sağlamayı başarmış ve Green Lantern yüzüğünün şifresini kırmıştır. Bu kendine özgü alanda Bir Green Lantern ordusu eğitmeye başlamıştır. Bu ordunun başında da Albay Hal Jordan vardır. Lex Lutor bunlarla da yetinmeyerek Amazon adası olan ve Wonder Woman’ın yönettiği Themyscira adasına bir elçi yollar bu elçi karısı Lois Lutor’dur. Lex Lutor, Superman’ın gizli kalesine girer ama Brainac tarafından hapis edilir.

Superman bu duruma başta karışı çıksa da  Brainac tarafından ikna edilir. Brainac der ki “7. seviyede ki bir dahi ile tartışmak ölüm tuzaklarının en beteridir. Hesaplamalarımıa göre seni 14 dakika içinde intihar etmeye ikna edebilirdi.” Bu olaydan sonra yine Brainac’ın yönlendirmesi sonucunda  Superman Amerika’ya karşı tam kapsamlı bir savaş ve işgal planını devreye sokar. Karşısında ise Amazonlar, Green Lantern kuvvetleri, Amerikan Ordusu ve Lex Lutor tarafından yaratılmış onlarca Süper kötü (Villian) vardır.

Kısa süren bir savaşın ardından Superman tüm düşmanlarını yenerek Beyaz Saraya ulaşır. Kapıya geldiğinde karşısında First Lady Lois Lutor vardır. Superman Louis Lutor‘a burandan ayrılmasını çünkü Beyaz Sarayı ve çevresinde ki 8 km (5 mil) alanı yok edeceğini bildirir. Flashback (geçmişi hatırlama)’ın araya girdiği bölümde; Lex Lutor Bir gece deli gibi davranmaktadır bir kağıda bir şeyler yazar. Lois ne yapıyordun diye sorunca şöyle cevap verir. Ne mi yapıyorum? Derler ki; Kalem kılıçtan keskindir,Lois. Superman’in kendinde korktuğu ve nefret ettiği her şeyi tek bir cümlede özetliyorum. Nükleer bir saldırıdan etkilenmeyebilir ama seni temin ederim; bu onu ateş geçirmez kalbinden vuracak.”

Kendisinden emin olan Superman üzerinde başkanlık mührü bulunsa bile bir zarfın onu durduramayacağını söyler daha fazla yanılamazdı. Lois, Superman’a bir zarf verir. Superman küçük zarfı açar ve içindekini okur. Yerlere yıkıp ağlamaya başlar. Lois merak eder ve zarfa bakar. Zarf da ki kağıt da şöyle yazıyordur. “Neden bütün DÜNYAYI bir ŞİŞEYE koymuyorsun, Superman”

Superman saldırılara son vermek ister ama Brainac ona karşı gelir. Yıllar önce Superman’ın kodlaması aştığını ve kendi düşüncesine göre Superman’ı yönlendirdiğini anlatır. Kendi mantığına göre dünyayı kurması için Superman‘ı yönlendirmiş ve kontrol etmiştir. Brainac bile Lex Lutor un zekasını eksik hesaplamıştır ve bunun bedelini içeriden yok edilerek öğrenir. Lakin Brainac da bir gün yenilmesi durumunu hesaplamıştır.

Brainac yenilmesi olasılığına karşı gemisini patlamaya ayarlamıştır. Bu patlama gezegeni yok edebilirdi fakat Superman gemiyi uzaya çıkarır ve patlama gerçekleşir. Herkes Superman’ı öldü sanırken aslında ölmemiştir. Artık Superman bir gözlemci olarak Dünyada insanların arasında yaşamaya başlar. Lex Lutor bütün dünya ülkelerini birleştirir. İnsan ömrünü uzatan, hastalıkları iyileştiren, haplar icat eder. Sonunda Lex Lutor ölür kendi hazırladığı labirent mezara gömülür ve daha zeki olan oğlu dünyayı geliştirmeye devam eder.

Yıllarca bu soydan gelenler dünyayı daha iyi bir yer yaparlar. Her gelen bir öncekinden daha zekidir. Aradan yüzyıllar geçmiştir. Yıldızımız güneş artık sarı değil kırmızıdır. Lex Lutor’un uzak torunlarından ve en zekisi olan Jor El dünya konseyini gezegenin yok olacağına bir türlü ikan edemez. Oğlunu bir kapsüle koyar ve dünyanın daha eski zamanlarına yıldızımızın sarı olduğu zamanlarına yollar. Bu roket Ukrayana’da bir çiftliğe düşer ve hikaye baştan başlar.

Superman: Kızıl Evlat – Yorum

Arkadaşlar eğer okumayınız olduysa bu hikayeyi kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Eğer normalde çizgi roman okumuyorsanız bile sizi temin ederim bu hikayeyi okuduktan sonra fikrinizi değiştireceksiniz. Bu hikaye on üzerinden dokuz puanı hak ediyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 29 Nisan 2022

    çizgi animasyonu ile alakası yoktu. Resmen başka bir şey izledik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir