1. Anasayfa
  2. Anime

Shamballa Fatihi Nedir?

Shamballa Fatihi Nedir?
Fullmetal-Alchemist-Shamballa-Fatihi
0

Shamballa Fatihi ve ya conqueror of shamballa olarak isimlendirilen ve Fullmetal Alchemist animesinin 2003 ‘de ki serisinin final bölümü. Dünyada büyük ilgi ile karşılaşan ve alanında bir çok ödülün sahibi olan Fullmetal Alchemist anime ve manga manga serisi Alphonse ve Edward Erlic kardeşlerin Simya ile yaptıkları bir hatayı düzeltme çabalarını konu alıyor.

2003 ve 2006 yıllarında iki ayrı seri veren Fullmetal Alchemist ikinci serisinde ki Brotherhood eki ile ilkinden isim olarak mangaya bağlı kalmasıyla konusuyla ayrılmış oluyor. Conqueror of Shamballa hikayesi ise birinci serinin finalini ortaya koymak için 2005 yılında yayımlanmıştır. Bu hikayenin 2006 yılında çıkacak Brotherhood isimli seri öncesi 2003 de ki animenin finale bağlanması şeklinde yorumlayabiliriz.

Genel Bilgiler

Japonca Orijinal Adı : Hagane no Renkinjutsuşi Şanbara o Yuku Mono
İngilizce  Adı : Fullmetal Alchemist Conqueror of shamballa
Türkçe Adı: Çelik Simyacı Shamballa Fatihi
Çıkış Tarihi: 23 Temmuz 2005
Imdb Puanı: 7,5

Not: Bu filmi izlemeden önce 61 bölümlük 2003 yapımı Çelik Simyacı seriaini izlemiş olmanızı tavsiye ederim. Bu yazı sadece 2003 yapımı çelik simyacı ile ilgilidir.

Film Hakkında

Film gerçeklik kapısından geçen Edward ioe başlıyor. En son animede Edward kardeşi Alphonse’yu diriltmek için canını bedel olarak sunuştu. Bu işlemden sonra gerçeklik kapısından geçip Dünyamıza gelmiştir. Teknolojik gelişimleri benzer olan sanayi devriminde kendisini Almanya, Münih’de bulmuştur.   Kardeşi Alphonse’nun Dünyada ki iz düşümü olan kişiyi bulmuş ve beraber yaşamaya başlamışlardır. 

Alphonse uzay mekiği inşa etmeye çalışıyordur. Bu arada Nazi sosyalizmini destekleyen bir gurup Edward”an önce dünyaya gelen Hoheneim’den diğer dünya hakkında bilgi almışlardır. Gerçeklik kapısını ters açıp diğer dünyanın gücü ile bu dünyayı kontrol etmeyi amaçlıyorlardır.   Kendi aralarında Çelik simyacının evreninde ki dünyası olan Amestiris’e Shamballa demektedirler.

Shamballa efsanevi ütopik bir dünyadır.   Finalde kapı açılıp işgalci Nazi birlikleri Amestiris’e girer. Dünyanın Alphonse’nun sayesinde arkalarından da Edward. Amestiris’de yapılan bir savaşın sonucunda Simyacılar kazanır ve Naziler geri çekilir. Edward kapının kapalı olduğundan ve tekrar açıpmayacağından emin olmak için tekrar dünyaya döner.    Edward dünyaya döndüğünde zaten hasta ve vurulmuş olan dünyanın Alphonse’su ölmüştür. Amestiris’in Alphonse’su ise bir zırhın içinde ve insan hali ile Dünyaya gelmiştir.  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir