1. Anasayfa
 2. Çizgi Roman

Shazam kimdir?

Shazam kimdir?
shazam
2

Kahraman Adı: Shazam

Gerçek Adı: Billy Batson

İlk Ortaya Çıkışı

1939 yılında Bill Parker ve C.C. Beck tarafından yaratılmıştır. Yaratıldığı yıllarda Fawcett Comics de yayınlanan karakter daha sonralarından DC Comics tarafından yayımlanmaya devam etmiştir. DC Comics tarafından
yayımlandığı yıllarda ve devamından hikayesi ile ilgili küçük değişiklikler yapılmıştır. İlk başlarda Kaptan Marvel olarak yayımlanan karakter daha sonraları Marvel Comics’in de aynı isme sahip karaktere sahip olması sonucunda davalık olmuştur. Mahkeme sonrasında adına S.H.A.Z.A.M olarak devam etmiştir.

Hikayesi ve Güçleri:

Billy hayatına normal bir çocuk olarak başlamıştır. Yetim olmasından dolayı bir süre yetimhanede yaşamış daha sonra bakıcı ailelere verilmeye başlamıştır. Sorunlu bir çocuk olan Billy birkaç bakıcı aileden geri dönmüş veya gönderilmiştir. Her yeniden yaratılışta bazı ufak detaylar değişiyor bir defasından asansörken bir defasından tren vagonu oluyor, tek başına kalıyor. Bu tek başına kalış olayında sihirli bir şekilde kendini sonsuzluk kayası olarak
bilinen yerde buluyor. Burada Shazam büyücüsü ile tanışıyor.

Büyücü, Billly’ye güçlerini veriyor. Bu güçleri alabilmek içinin kişinin kötülük düşünmeyen saf kalpli birisi olması lazımdır. Daha önce ki birkaç denemede başarısızlık ile sonuçlandıktan sonra Billy Batson güçleri almaya hak kazanan kişi oluyor. Normal bir çocuk olan Billy Shazam diye bağıdığında üzerine sihirli bir yıldırım düşüyor ve kendini diğer formunda buluyor. Yetişkin bir erkeğe dönüşen Billy Shazam güçlerini kullanabiliyor. Bu güçler Shazam kelimesinin her bir harfi için bir tanrının özelliklerini barındırıyor. Yunan tanrılarının isimlerinin baş harfleri şeklinde olan shazam kelimesi 6 harften oluşuyor ve sahibine altı tanrının gücünü veriyor.

S.H.A.Z.A.M

S = Süleyman: Süleyman’ın Bilgeliği Bilge Süleyman gibi çok bilgedir. İnsan dillerinin hepsini bilir. Karar vermesine yardımcı olur. İnsanları hipnotize edebilir. Bazı serilerde geçmiş ve geleceği de görür.

H = Herkül: Herkül’ün Kuvveti Tanrı Herkül gibi güçlüdür. Ağır nesneleri kaldırmasına olanak tanır kuvveti Superman ile aşık atar. Hatta Superman’ın burnunu kanaması ile bilinir.

A = Atlas: Atlas’ın Dayanıklılığı Kuvvet tabi ki dayanıklılık olmadan olmaz. Shazam’ın dayanıklılığı atlastan gelir. Sadece darbelere karşı değil tüm insani olgulara (açlık, susuzluk, basınç) karşı dayanıklılık sağlar.

Z = Zeus: Zeus’un Gücü Özellik olarak yıldırım topları atabilir. Yıldırım saldırılarını geri püskürtebilir. Kısacası elektrikli saldırılara karşı dirençlidir. Ayrıca dönüşmesi için gerekli olan yıldırımda bunun için vardır.

A = Aşil: Aşil’in Cesareti: Kahramanımız Aşil kadar cesurdur. En gözü kara olaylara gözü kapalı dalar. Cesareti Aşil ile eşittir.

M = Merkür: Merkür’ün Hızı: Ayrıca uçabilir ve çok da hızlıdır. Sonik bir seviyede hızlı olan ve aynı hızda uçabilen karakterin hızı Flash ve Superman’ın altındadır. Ama uçakların üstündedir.

Diğer detaylar

 • Shazam büyücüsü öldükten sonra sonsuzluk kayasına Billy bakmıştır. Sonsuzluk kayası evrenin merkezindedir ve her yeri ve saniyeyi görebilir.
 • Superman ile ciddi savaşlar yapmış ve ciddi anlamda zorlamıştır.
 • Kötüleri de kahramanımız gibi genellikle sihir kullanır.
 • En Büyük kötüsü aynı güçlere sahip Kara Adam’dır.
 • Kara Adam önce ki Shazam’dır ama yoldan çıkmıştır.
 • Billy bir ölümlüdür. Yaşlanabilir ve ölebilir fakat Shazam ölümsüzdür. Eğer billy sürekli Shazam formunda aşarsa sonsuza dek yaşayabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 26 Şubat 2023

  Billy aslında bi kaplana sahip ama filme koymamışlar.

 2. 18 Nisan 2022

  Süper kahramanlar arasında en sevdiğim demir adam çünkü adamın herşeyi karizmaya hayranım adama. Ve sahazam da da bu karizma var bu yüzden shazamı da seviyorum filmi de gayet güzeldi fakat hikaye biraz saçma geldi bana ama genel olarak süper kahraman filmleri arasında en iyilere girecek bir filmdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir