1. Anasayfa
  2. Çizgi Roman

Wakanda Neresidir ?

Wakanda Neresidir ?
wakanda
0

Konumu: Afrika

Yönetimi: Monarşi

Lider: Kral T’Challa

Wakanda (Timbuku), Marvel Comics tarafından Kara Panter(Black Panter) karakterinin evi olması için tasarlanmış kurgusal bir ülkedir. Wakanda, Afrika kıtasında gizlenmiş olarak bulunmaktadır. Halihazırda dünyanın en gelişmiş teknolojik medeniyetidir.

Timbuku, medeni gelişmişliğini Vibranyum ismini verdikleri bir metale borçludur. Vibranyum milyonlarca yıl önce Wakanda‘ya bir meteor ile gelmiş çok güçlü bir metaldir. Bölgenin yerleşik kabilelerinden en güçlü beş tanesi zamanla birleşip Wakanda‘yı kurmuştur.

Vibranyum metali kırılmayan, bükülmeyen, erimeyen, enerjiyi yayan, teknoloji ile uyumlu, hücreler ile bağlanabilen dünyanın en çok yönlü metalidir. Wakanda halkı bu metali işleyerek zamanla dünyanın en güçlü medeniyeti olmuştur. Lakin zamanla medeniyetlerini dış dünyadan gizlemeye başlamıştır.

Görünmez bir güç kalkanı ile çevrili olan Wakanda, Uydular tarafından tespit edilemez, Gözle görünemez ve kalkanı bir füze dahi delemez. Sınır Kabilesi, şehir merkezinin dışında çiftçilik yapıp fakir bir medeniyet görünümü verir.

Wakanda her nesilde bir defa yeni bir kral seçer. Bir kral ölünce Beş kabilenin liderleri vasilerini liderlik için öne sürebilir. Liderlik için meydan okuyan adaylar kendi aralarında savaşır. Savaşı kazanan kişi bir nesil boyunca Wakanda‘nın kralı olur. Güncel lider Kral T’Challa olarak da tanınan Kara Panter’dir. (Kral seçim bilgisi filme dayanmaktadır.)

Ülke içerisinde lider kara panter kabilesi olduğundan dolayı Panter figürleri ve heykelleri bulunur. Gelenekler ile moderinzasyonun birleşimi bir mimarileri vardır.

Kaptan Amerika‘nın kalkanı Wakanda‘dan alınan Vibranyum ile Haward Stark tarafından yapılmıştır. Bu hediyeyi Kapan yanından ayırmaz en değerli silahıdır.

Kral T’Challa yani Kara Panter(Black Panter) çizgi roman aleminin bilinen en zengin karakteridir. Vibranyumun bir gramının milyonlarca dolar etmesinden dolayı, T’Challa 95 tirilyon dolarlık bir servete sahiptir.

Benim hatrı sayılır kaynaklarım var.

Black Panter – Captain America: Civil War

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

  1. 26 Şubat 2023

    Marvel evrendinde Afrikada gizlrnmiş gelişmiş bir medeniyettir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir