1. Anasayfa
 2. Çizgi Roman

Robinler Kimlerdir?

Robinler Kimlerdir?
robinler
2

Robin: 1940 ‘da Delective Comics (DC) ‘nin çıkardığı Batman serisinin 38. sayısında ortaya çıkmış hayali bir karakterdir. Aslen Batman’ın yardımcısıdır. Zaman içerisinde pek çok Robin ortaya çıkmıştır.

 1. Dick Grayson
 2. Jason Todd
 3. Tim Drake
 4. Stephanie Brown
 5. Damian Wayne
 6. Carrie Kelley

1. Dick Grayson

dick grayson robin

Uçan Graysonlar isimli sirk cambazı bir ailenin çocuğu olarak yaşayan Dick, bir gün ailesinin bir sabotaj sonucu ölmesiyle yetim kalır. O gün sirkte bulunan Bruce Wayne(Batman) tarafından evlatlık alınır. Dick ilk robin olama özelliğini taşır ilk zamanlara Boy Wonder ve ya Teen Wonder isimleri ile anılsa da Robin ‘de karar kılınmıştır.

Gelecek jenerasyonlarda Dick Robin olamayı bırakıp yeni bir kimlik, maske ve şehir ile hayatına devam eder. Artık kendine Nightwing der. Kendi şehri olan Blüdhaven ‘e dönüp burayı korumaya başlar.

Batman’ın kayıp olduğu bir zamanlar Batman kostümü giymiştir, fakat Batman dönünce tekrar Nightwing olmuştur.
Teen Titans ile tekrar ünlü olan Nightwing yeniden kurgulanmıştır. Artık hem bağımsız hem de Teen Titanlar ile çalışmaktadır. Hatta Justice League ile bağlantısı vardır. Genç Titanlardan Starfire ile bir ilişkisi vardır.

2. Jason Todd

jason todd robin

Dick Grayson, Nightwing olarak Blüdhaven ‘e dönmesi gerekince yeni bir Robin gerekli oldu. DC tarafından Dick ile benzer olarak tasarlanmıştır.

Akrobat bir ailenin çocuğudur. Batman’nın düşmanlarından birisi olan Killer Croc tarafından ailesi öldürülmüştür. Bu olayın sonucunda sorumluluk hisseden Batman bu çocuğu evlatlık alır. Dick Grayson eski Robin kostümünü ona verene kadar sirk kostümü ile kahramanlık yapmıştır.

Diğer Robin’lerin aksine Jason’un hayatı çok karmaşık oldu. Okuyucu bu yeni Robin’i benimsemedi ve DC bir anket düzenleyerek Jason’u öldürüp öldürme me kararını okuyucuya bıraktı. Anket sonucu çok küçük bir fark ile (5.343 ‘e karşı 5.271 oy) “Evet” diyenler kazandı. Bir sonra ki hikayede Joker, Jason’u kaçırdı ve bir levye ile dövdükten sonra bomba ile patlatarak öldürdü.

Bu olaylara rağmen Jason bir türlü huzur bulmadı. Cesedi Ras’al Gul tarafından çalınarak Lazarus (Ölüleri dirilten, yaraları iyileştiren, yaşlıları gençleştiren bir su çukuru) çukuruna atıldı. Bu çukurdan çıkan Jason kaçtı ve Gotham’a geri döndü. Batman’ın intikam olarak Joker’i öldürdüğünü düşünüyordu ama Batman bunu yapmamıştı. Bu olaya çok kızan Jason Red Hood isminde bir anti kahramana dönüştü ve Gotham’ın suç örgütlerini ele geçirmeye çalıştı.

3. Tim Drake

tim drake robin

DC comics Robin’in öldürülmesi ve Batman’ın yalnız çalışmasının satışlara zararı olacağını düşündüğü için yeni bir Robin yaratma kararı almıştır. Bu karar sonucunda da ortaya Tim Drake çıkar.

Jason Todd ‘un öldürülmesi sonucu Batman büyük bir boşluk yaşamıştır. Bu boşluk sırasında Jason Todd ile tanışır. Aslında Jason, Batman’ı bulur. Diğer Robin’lere hiç benzemez ve lafını esirgemez.

Daha sonralarında istifa eder, yeni bir maske takar ve Red Robin olarak çalışmaya başlar. Ayrıca kendi çizgi roman serisine sahip olan ilk Robin olur.

4. Stephanie Brown

Stephanie Brown robin

Babası, Gotham’lı bir suçludur. Babasını durdurmak için kahramanlık yapmaya başlamıştır. Ayrıca ilk kadın Robin’dir. Emir komuta zincirine uymadığı için Batman tarafından kovulmuştur. Normal hayata döndükten sonra Batgirl Barbara Gordon ile tanışır ve bir Batgirl olur. Tim Drake ile ilişkisi vardır.

5. Damien Wayne

damien wayne robin

Diğer Robin’lerden pek çok yönden ayrılan bir karakterdir. İlk farkı diğer pek çok Robin gibi evlatlık değil Batman’ın öz oğludur. Asi ve isyankardır her seferinde babasına baş kaldırır. Adalet anlayışı Batman’dan farklıdır ama Batman’ın haklı olduğunu bilir.

Ras’al Gul ‘un kız Talia’nın Batman’ın içkisine ilaç atması sonucu doğmuştur. Yıllarca Batman bir oğlu olduğunu bilmeden yaşadı. Bu arada küçük Damien, Suikastçiler birliğinde acımasızca eğitildi. Dünya görüşü dedesin görüşüne göre şekillendi.
Tapınaklarına yapılan bir saldırı sonucu annesi onu babası Batman’a götürüp gerçeği söylemiştir. Bir süre sonra Damien Robin olarak ortaya çıkmıştır.

6. Carrie Kelley

Carrie Kelley robin

Batman: Kara Şövalye Dönüyor animasyon serisinin 2. bölümünde ortaya çıkmıştır. Bu bölümde Batman, Superman ile savaşacaktır. Bu savaşta bir yardımcıya ihtiyacı vardır. Bu oramda yardım etmeye çok hevesli olan Carrie Kelley ile tanışır ve Robin olarak atar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Çok enteresan bilgiler veriyorsunuz hayranım üslubunuza ve konulara teşekkür ederim

 2. 19 Nisan 2022

  Kendisi en sevdıgım karakterlerden bırıdır bu arada muthıs . Bılgılendırıcı olmus emegınıze saglık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir