1. Anasayfa
  2. Çizgi Roman

Sonsuzluk Taşları Nelerdir?

Sonsuzluk Taşları Nelerdir?
sonsuzluk-taslari
0

Nerden Tanıyoruz ?

Marvel’in 2009 da yaptığı Demir Adam filmi ile birlikte Marvel Sistematik Evreni yani MCU da hayatımıza girdi. MCU nedir derseniz? Marvel ‘in bütün evrenini sıfırlayıp belli kurallar ve bağlantılar çerçevesinde yeniden oluşturmasıdır. Demir Adam filminin başarısı üzerine bu sistematik evrenin beyaz perdeye taşınması kararlaştırıldı ve böylece seri bağlantılı filmler çekilmeye başlandı.

Bu filmlerde ortak nokta karakterlerin yavaş yavaş bu taşlar aracılığı ile bağlanması oldu.İlk taş Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filmi ile seyirciye tanıtıldı. Bu taş Tesseract ‘dı ve filmin sonunda denizde kayıp oldu.İlk süper kahraman filmi birleşmesinde Tesseract tekrar ortaya çıktı. Bu filmde gücünün sınırları anlatılırken birilerinin bu taşları toplama niyetinde olduğuda anlatılmış oldu. Böylece seri filmlerde bir taş tanıtma ve toplama modası başladı.

Taşlar Nereden Geliyor ?

Sinematik evrende sürekli olarak “Evren patlayarak kendi varlığını oluşturunca bu sistemlerin kalıntıları yoğunlaşmış külçelere dönüştü” denilir. Aslında bakarsanız çokta haksız bir tanım sayılmaz ama taşların bir yaratıcısı, bir sahibi vardır.Kim mi o?Onun adı Living Tribunal ‘dır.

Bütün sonsuzluk taşlarını ve sonsuzluk eldivenini yapan bu varlıktır. Aynı zamanda bu taşların ve eldivenin sahibidir.Marvel aleminin en güçlü 3. karakteridir. Diğer bir adı da “Yaşayan Yargıç” dır. Evrenler arasında ki güç dengesini sağlar. Bazen bir evrenin iç güç dengesine de müdahale ettiği olmuştur. Yargıç bir ırkı değersiz görürse o gezegeni yok edebilir. Hatta sadece düşünce ile süper novalar yaratabilir.Toplamda üç yüzü vardır. Bu yüzler karekerlerinin yansımasıdır. Kapalı, Yarı Açık ve Açık yüzlerdir.Kapalı Yüz: Gerekliliği temsil eder.Yarı Açık Yüz: İntikamı temsil eder.Açık Yüz: Dengeyi temsil eder.Yargıç bir defasında dünyanın varlığının gereksiz olduğu kanısına varır ve yok etmek ister fakat Doktor Strange bazı testleri geçerek insan ırkının yaşamaya layık olduğunu kanıtlar.Yargıç’ın eşi benzeri yoktur fakat güçleri sonsuz değildir. Marvel’in en güçlü 2. karakteri ve bir kötü olan Beyonder tarafından öldürülür ve ölü bedeni Dünyanın uydusu Ay’a atılır.

Taşları Toplayan Kim?

Satürn gezegenin en büyük uydusu olan Titan’da yaşayan ölümsüz bir vardır. Bu ırk son derece gelişmiş bir topluluktur hastalıklardan arındırılmış ve hiç cinayet işlenmemiştir. Bu gezegende dünyaya gelen Thanos adında mutant bir çocuk vardır. Thanos ırkının diğer üyeleri gibi görünmez. Çok zekidir  ilk doğduğu günü bile hatırlar. Bu nedenden zamanla kendi içine kapanır ve karanlık bir yola sapar bu yolda kendini canlı biri gibi gösteren ölümün ta kendisine aşık olur. Ölüm Thanos dan sürekli bir şeyleri katletmesini bekler Thanos aşkını kazanma umudu ile yapar. Ama bir gün bu kadının ölüm olduğunu anlayınca kendi canına kıymak ister fakat o gün ölümsüz olduğunu anlar.Tabi sinemada nasıl aktarılır bilemiyoruz.

Sonsuzluk taşlarını bulmayı kendisine görev sayan Thanos bir yolculuğa çıkar. Çizgi romanda  bütün taşları toplamayı başaran Thanos tek bir parmak hareketi ile evrenin yarısını yok eder. Sonunda istediğini bu olmadığına karar verir ve hayatının geri kalanının çiftçi olarak geçirmeye çalışır.Ama şimdilik yapacağı çok kötülük var. 

Sonsuzluk Eldiveni

Bizzat Living Tribunal tarafından oluşturulmuş bir birleştirme aparatıdır. Tek başına bir güce sahip değildir.  Birleştirildiğinde bir daha gülü olan Sonsuzluk taşlarını birleştirme özelliğine sahiptir. Bir dönem Adam Warloc tarafından Living Tribunal ‘ın izniyle kullanılmıştır. MCU sinematik evreninde bu aygıt şu anda Thanos ‘da dır. MCU sinematik evreninde Yenilmezler 2: Ultron Çağı filminin final gösteriminde görülmüştür. Thanos eldiveni takıp “Pekala bende kendim yaparım” demiş ve eldiveni seyirciye tanıtmıştır.

Sonsuzluk Taşları ve Özellikleri

Uzay Taşı

Rengi: Mavi / Çizgi Romanda: Mor

Adı: Space Gem / Uzay Taşı

Muhafazası: Tesseract / Küp

Nerede Gördük: Kaptan Amerika: İlk Yenilmez, Yenilmezler

Kullananlar: Red Skull, Iron Man, Thanos

Son Konumu: Asgard

Özellikleri: Uzayı bükme gücüne sahiptir. Uzayda bir yerden bir yere taşıma sağlar. Güç kaynağı olarak kullanılabilir.

Ruh Taşı

Rengi: Turuncu / Çizgi Romanda: Yeşil

Adı: Soul Gem / Ruh Taşı

Muhafazası: Yok

Nerede Gördük: wallamir

Kullananlar: Docto Strange, Thanos

Son Konumu: ?

Özellikleri: Ruhları ele geçirme ve kontol etme gücüne sahiptir.

Gerçeklik Taşı

Rengi: Kırmızı / Çizgi Romanda: Sarı

Adı: Reality Gem / Gerçeklik Taşı

Muhafazası: Aether

Nerede Gördük: Thor 2: Karanlık Dünya

Kullananlar: Malekith, Thanos, Mr. Fantastic, Collector…

Son Konumu: Know Here Maden Kolonisi

Özellikleri: Maddeyi karanlık maddeye dönüştürür. Dokunduğu her şeyi yok eder. Diğerlerinin aksine sıvı bir konumda muhafaza haldedir.

Zaman Taşı

Rengi: Yeşil / Çizgi Romanda: Turuncu

Adı: Time Gem / Zaman Taşı

Muhafazası: Age of Agamotto

Nerede Gördük: Doctor Strange

Kullananlar: Agamotto, Doctor Strange, Captain America, Thanos…

Son Konumu: Kamar Taj Dünya

Özellikleri: Zaman üzerinde oynama yapmayı sağlar. Zaman döngüleri kurar. Zamanda ileri ve ya geri gitmeyi sağlar.

Güç Taşı

Rengi: Mor / Çizgi Romanda: Kırmızı

Adı: Power Gem / Güç Taşı

Muhafazası: Orb / Küre

Nerede Gördük: Galaksinin Koruyucuları

Kullananlar: Ronan, Star Lord, Thanos, Namor…

Son Konumu: Nova İmparatorluğu başkenti Xandar gezegeni

Özellikleri: Kullanana güç ve hız sağlar. Dengesizdir kullanıcısını yok edebilir. Canlı şeylere tepki verip yok eder.

Akıl Taşı

Rengi: Sarı / Çizgi Romanda: Mavi

Adı: Mind Gem / Akıl ve ya Zihin Taşı

Muhafazası: Specter / Loki ‘nin Asası

Nerede Gördük: Yenilmezler 2: Ultron Çağı

Kullananlar: Vision, Ultron, Profösör X, Loki, Thanos…

Son Konumu: Dünyada Vison’un AlnındaÖzellikleri: Kullanıcısının ve çevredekilerin aklını etkiler. Kendi zekasına sahiptir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir